ברית יצחק מסורת לילה שלפני הברית

מה זה ברית יצחק? מה עושים בברית יצחק? למה עושים את זה והאם זה קשור לברית המילה? על כך ועוד, תוכלו לקרוא במאמר שלפניכם וגם להוריד את סדר הברית.
ברית יצחק

ברית יצחק – מה מהות הטקס?

יצחק אבינו היה הראשון שנימול בגיל שמונה ימים. על שמו מכונה הטקס שעושים בלילה שלפני הברית – ברית יצחק.

ברית יצחק זה בעצם שם של סדר לימוד מיוחד אותו מקיימים בלילה שלפני הברית. סדר הלימוד כולל מקרא ומדרש העוסקים בשבח ברית המילה. המקובל הוא ללמוד קטעים מיוחדים וקבועים מתוך ספר הזוהר הקדוש שמדבר בחובת האב למול את בנו כמו גם בשבח ברית מילה.

חשוב לציין כי כמעט בכל קהילות ישראל רווח המנהג הזה של הלימוד בלילה שלפני הברית אך הכינוי – ברית יצחק מקובל בעיקר בקרב יוצאי ארצות המזרח.

מהו המקור למנהג – ברית יצחק?

כפי שמופיע בספר הזוהר הקדוש, בקטעים הנלמדים בערב שלפני הברית, מובא כי מנהג זה של לימוד בערב של לפני הברית כבר מקובל היה גם בזמנים עברו ולמעשה מדובר במנהג שעובר מדור לדור מאות שנים אחורה.

הסיבות לקיום המנהג הן:

  • סגולה לשמירה לקראת ברית המילה.
  • סגולה מפני כוחות הטומאה המקנאים קנאה גדולה בקדושה הרבה שעומדת להפציע בעקבות ברית המילה. כי כגודל הקדושה, כך גם גודל הטומאה שמנסה להתמודד מולה.
  • הלימוד מגביר את כוח הקדושה שנועד להגן על התינוק לקראת יומו הגדול.

קיום ברית יצחק מהווה אם כן סגולה לשמירה וכך גם ישנם סיכויים גבוהים יותר לקיום ברית מילה ללא תקלות ובזמן הנכון.

הלימוד בסדר ברית יצחק

ישנם ספרים מיוחדים המכילים את סדר הלימוד שנקבע על ידי רבותינו כאשר רוב קהילות ישראל אכן לומדים את אותו הסדר. בדרך כלל מגיעים הלומדים אל הבית שם נמצא התינוק ולומדים על ידו את החלקים המיוחדים מספר הזוהר.

בקהילות רבות מקובל גם לקרוא קריאת שמע עם התינוק וכן פסוקי שמירה שונים. יש הנוהגים לכנס דווקא ילדים קטנים שיבואו ויקראו קריאת שמע עם התינוק. לאחר מכן מגישים גם להם מיני מתיקה.

שאלות ותשובות בנושא ברית יצחק

האם צריך שיהיה מניין בברית יצחק?

אין הלכות מיוחדות המחייבות את סדר העניינים בברית יצחק. עם זאת כאשר יש ממניין שהגיעו להשתתף בסדר הלימוד הרי שאבי הבן יאמר לאחר הלימוד קדיש 'על ישראל'.

האם ישנה סעודה בברית יצחק?

אין עניין לקיים סעודת מצווה בליל ברית יצחק. עם זאת מקובל להגיש ללומדים כיבוד קל שיכיל מגוון של ברכות הנהנין. כמו למשל מיני מזונות, פירות, מיני מתיקה וכן הלאה. מקובל גם כן לשתות מעט יין ולאחל 'לחיים' לחיי התינוק, להוריו, לסבותיו ולכל המשפחה.

האם ברית יצחק מתבצעת אחר ניתוח קיסרי?

ניתוח קיסרי לא משנה את חובת ביצוע ברית יצחק. ברית יצחק היא תהליך של לימוד תורה, שאמור להתבצע לכבוד התינוק שנולד. חשיבותו של זמן הלימוד נובעת מתכנו הרוחני, ולא מאופן לידתו של התינוק. התהליך מאוד מועיל ומטיב עם התינוק, ולכן כדאי לבצעו במקרה של ניתוח קיסרי כמו במקרה של לידה רגילה.

מה לעשות אם ברית נדחתה בשל צהבת?

אם ברית המילה נדחתה משום צהבת או מכל סיבה גופנית אחרת, צריך לבצע את ברית יצחק לאחר מכן. הרי ברית יצחק היא מסגרת לימוד תורה לכבוד התינוק, ואין שום קשר בינה לכל סיבה גופנית שמנעה את ביצוע ברית המילה. במקרה של דחייה, כדאי לנהוג כמו במקרה של ברית רגילה – לעשות את הטקס עם קבוצה של עשרה גברים יראים שמים.

האם יש מנהג לקרוא פיטום הקטורת בליל ברית יצחק?

לפי מספר מקובלים, ישנו מנהג לקרוא את פיטום הקטורת בליל ברית יצחק, במיוחד ליד כסא אליהו. המנהג מתיחס לאותו לילה במיוחד אחרי חצות, כאשר ישנה עידן של קדושה מיוחדת. מקובל לבצע את הקריאה במניין של עשרה אנשים.

מה לעשות אם לא הספקנו לערך ברית יצחק בערב הברית?

אם לא הספקתם לערך את ברית יצחק בערב הברית, מקובל לבצע את הלימוד ביום עצמו, בקבוצה של שלושה גברים שילמדו יחד.

איפה עדיף לערך את ברית יצחק, בבית היולדת או בבית אחר?

בחירת המקום לברית יצחק תלויה בכמה גורמים, אך האם המקום רחב מספיק נחשב לאחד הגורמים החשובים. אם הבית היולדת אינו מספיק רחב לקיים את הטקס, מומלץ לבצע אותו בבית אחר שמספיק רחב ונעים.

כיצד לנהוג בברית יצחק בליל כיפור?

בליל כיפור, כמו בכל ליל ברית יצחק אחר, מתבצע הלימוד כפי המנהג. אף שליל כיפור הוא זמן מיוחד של תשובה וקדושה, הוא לא משנה את חובת הלימוד לכבוד התינוק.

האם חובה ללמוד תורה כל לילה בברית יצחק?

בעבר, היו נוהגים ללמוד תורה בליל ברית יצחק כדי להביא שמירה רוחנית לתינוק חדש. ההנחה היתה שמכח הלימוד של התורה, הילד מוגן מנזקים ומזיקים. עם זאת, בימינו המנהג הוא לא להתעקש על לימוד תורה לאורך כל הלילה, אלא להקדיש זמן מסוים ללימוד תורה בערב שבו מתבצע סדר ברית יצחק.

מתי יש לקיים טקס ברית יצחק?

טקס ברית יצחק מתבצע בערב שלפני הברית מילה.

לאחר הכנה קדושה שכזו התינוק אכן נכנס לבריתו של אברהם אבינו כאשר הוא מוקף בשמירה ופסוקי קדושה שמגנים עליו.

מאמרים נוספים שכדאי לקרוא לפני ברית מילה

אולי תרצה לחזור לחלק מסוים במאמר?
פרטי המחבר
Picture of מכון עליה
מכון עליה
'מכון עליה' הנה מכללה המפיקה אלפי קורסים תורניים בנושאים: קורס הכשרת שוחטים, הכשרת מוהלים מוסמכים, הכשרת סופרי סת"ם, הכשרת רב מקדש בחופה והכשרת משגיחי כשרות ועוד המון סוגים שונים של קורסים בכל רחבי הארץ ובעולם.

2 תגובות

  1. האם הילד והיולדת מחוייבים להיות בטקס? האם אפשר לקיים את הטקס בלעדיהם?

השאר תגובה

מאמרים נוספים על ברית מילה
מה הדין במילה לתינוק שנולד בזמן הקורונה או במלחמה בלא יכולת להזמין לו מוהל מחוץ לעיר, האם ניתן לבצע את הברית בזמן? או שצריך…
כלי נגישות
עדכוני המכון
העדכון האחרון מאת מכון עליה
תאריכים למבחני טוען רבני

לכל תאריכי מבחן טוען רבני במינהל בתי הדין לשנה הקרובה תשפ"ד- תשפ"ה (2024 למניינם)

שנה טובה