לימודים לחרדים

שעל ידי 'מכון עליה'
לאחר סיום הלימודים בישיבה, והכניסה לחיים הבוגרים, החלטתם לחפש מקצוע שתוכלו להתפרנס ממנו בכבוד. אז חשבתם על לימודים לחרדים, אבל איך מתחילים? איפה? ומה כדאי ללמוד? המשיכו לקרוא
על מה נדבר כאן

לימודים לחרדים לאחר סיום הלימודים בישיבה

מתי לימודים לחרדים הופך להיות נושא מרכזי? בדרך כלל זה יקרה לאחר הנישואין. כאשר בחור הישיבה שזה עתה נישא, יגלה כי החיים עולים הרבה כסף. הבחור שלנו כבר אינו סמוך על שולחן אביו כבעבר. ולא תמיד המלגה שהוא מקבל ב'כולל', בנוסף למשכורת שאשתו מביאה, מספקים את כל הצרכים.

כאן בדיוק נכנס כל הנושא הזה של לימודים לחרדים. הדרך לכל בחור חרדי מצוי – לעבוד ולהתפרנס ממקצוע שקרוב לעולמו הרוחני. כך הוא גם לא ייאלץ לעזוב את הגמרא. ואפילו את הלימודים ב'כולל'.

אז איך מתחילים את מסלול הלימודים? במה כדאי לבחור? האם אי אפשר להתחיל בעבודה בלי הכשרה או לימודים כלשהם ואם ללמוד? היכן הכי כדאי לעשות את זה כדי לצאת עם מקצוע ממשי ביד? על כך ועוד, בכתבה הבאה.

למה לימודים לחרדים זה נושא חשוב

יש אנשים שרוצים לעקוף את השלבים המייגעים של הלימודים לקראת מקצוע. הם רוצים אמנם להתברג בתחום נחשב, שיאפשר להם להרוויח יפה בסופו של יום. אך הם לא רואים לנכון להשקיע זמן וכסף בכל זה. חשוב להבין כי גם אם יש לכם כישורים לתחום מסוים. ואתם רואים את עצמכם עובדים ברמה מקצועית גבוהה באותו תחום. עדיין, ברוב המקרים, היעדר ההכשרה עשוי להיות לרועץ לכל אורך הדרך.

אז נכון שלימודים הם עיסוק ארוך, ולרוב גם יקר. אך זה הדבר הנכון ביותר לכל מי שרוצה להתחיל לעבוד ולהרוויח באמת.

הלימודים הם בדרך כלל מסודרים באופן כזה, שהם מקנים לתלמיד את כל הידע הנדרש, ואת כל ההכשרה הדרושה. כאשר זה כולל את כל מה שצריך לדעת בכל שלב של העבודה. החל מהכנת הכלים לצורך כך, טיפול בתקלות או בעיות אפשרויות במהלך העבודה. וכלה בעבודה מעשית וניסיון בעבודה.

לימודים אקדמיים או קורסים למקצועות ספציפיים

אנשים רבים סבורים כי הצעד הראשון לקראת עבודה חייב להיות לימודים אקדמיים. ה'תזה' הזו רווחת בעיקר בקרב בני ישיבות חרדים. שבטוחים כי רק לימודי אקדמיה הם אלו שיפתחו עבורם את השערים לפרנסה מכובדת. כאן חשוב לנו לציין ולהדגיש. הדבר אינו נכון כלל ועיקר! יש הרבה מאוד עבודות, ולא סתם עבודות. אלא כאלה שגם מכניסות הרבה מאוד כסף. והן דווקא עבודות שמשאירות את העובד במסגרת החרדית במעמד של בן ישיבה ולומד תורה.

רבים הם החרדים שאכן שואפים להישאר תחת ההגדרה הזו של בן ישיבה. אך בד בבד להתפרנס מעבודה מכובדת ומכניסה. אין כמו לימודים בקורסים כאלה שמכשירים אותם לעבודות קודש כאלה ואחרת. מפרנסות אותם היטב ומשאירות אותם בעולמה שלך תורה.

ההבדל בין לימודים אקדמיים לקורסים במקצועות מסוימים הוא הבדל של שמים וארץ.

בעוד לימודים אקדמיים מחייבים השקעה מרובה של לימודים ארוכים ומפרכים. לצד עלויות גבוהות ורכישת השכלה במגוון מקצועות, שלא תמיד התלמיד נחשף אליהם בשנות לימודיו בישיבה. (מה גם שלימודים אלו אינם נחוצים ברבים מהמקרים לצורך לימודי המקצוע). הרי שבקורסים הוא ילמד את התחום הספציפי הרצוי. יקבל את כל ההכשרה הדרושה וכל זה במעט מאוד זמן, והשקעה סבירה, בעלויות הגיוניות. מיד אחר כך הוא יוכל לצאת לשוק העבודה ולהתפרנס היטב.

איך בוחרים מסלול לימודים לחרדים

אז איך בוחרים את המסלול הנכון? עבור האדם החרדי שרוצה להישאר בעולמה של תורה. מוכנים ומזומנים מגוון גדול של מסלולי לימוד.

חיי ההלכה מזמנים הרבה מאוד תפקידים. ואפשרויות רבות להתפרנס ממקצועות או עבודות שיש בהם שליחות.

כך למשל, לימודי מילה. אדם שלומד את המקצוע בצורה מקצועית ומסודרת. יכול להתפרנס מקצוע תורני מכובד ומצווה חשובה 'ברית מילה'. כאשר זוהי עבודה שיש לה תמיד ביקוש. אם המוהל יהיה מומחה ויעבוד בצורה מקצועית, הוא ייהנה מביקוש גבוה וגם מפרנסה מכובדת.

כך גם עם לימודי שחיטה. יש ביקוש גבוה מאוד לשוחטים, שישחטו עופות ובקר. ומובן שתמיד יש ביקוש לבשר כשר מה שמוביל לכך שאדם שלומד את התחום ומתמקצע בו, יכול ליהנות מפרנסה ברווח. כמה מרוויח שוחט? לחצו כאן.

יש כמובן גם עבודות מסוג אחר שהם 'בלי דם'. כמו לימודים של סופר סתם, לימודי מסדר חופה וקידושין, לימודי טוען רבני ועוד היד נטויה.

הבחירה צריכה להיעשות בהתחשב במשיכה האישית של התלמיד כמו גם הכישורים הטבעיים שלו יחד עם הרצון והיכולת להשקיע. ככל שתהיה התאמה וסנכרון של כל הגורמים יחד, הרי שהעתיד של התלמיד יהיה מובטח.

היכן יש לחרדים ללמוד

כאשר אנחנו מדברים על הנושא הזה של לימודים לחרדים. חשוב להבין כי הלימודים אמורים להיות מותאמים לתלמיד החרדי, שהוא גם בוגר ישיבה. זה אומר שהלימודים אמורים להימסר על ידי צוות מקצועי, הקרוב לעולמו של בן הישיבה, ומכיר את הלך רוחו. גם אם מדובר בעניינים מקצועיים שמשיקים לתחום הנלמד. (בקורסים רבים יש לעיתים צורך בהעשרה שניתנת על ידי גורמים נוספים כמו רופאים, עורכי דין ועוד אנשי מקצוע).

מעבר לכך חשוב שהלימודים והקורסים ייערכו בזמנים המתאימים לבני הישיבות. שאינם רוצים להוריד מסדרי הלימוד שלהם. כך שהזמנים הכי מתאימים יהיו בשעות הערב המאוחרות, או לחילופין בימי 'בין הזמנים'.

מכון עליה זה המקום בו יכול כל תלמיד ישיבה למצוא את מקומו המתאים. כאשר הוא יוכל ליהנות ממסגרת חרדית ומכילה המציעה את כל לימודי המקצוע ברמה הגבוהה ביותר.

מלגות לחרדים שמאפשרים לפתוח צוהר לעולמות חדשים

לא נוכל לדון בנושא של לימודים לחרדים, מבלי לדון על המימון של אותם הלימודים. לימודים בכל צורה שלא תהיה הם סיפור יקר. כאן בדיוק המקום ליידע אתכם. כי יש בהחלט דרכים להיעזר ולקבל מלגות שונות לתלמידים חרדים שחפצים ללמוד מקצוע.

בעזרת המלגות הללו יכול כל בן ישיבה לבחור את המסלול שליבו חפץ. ולהתחיל להתפרנס מתחום נחשב ונחשק כאחד.

למידע נוסף לחצו על הקישור » מלגות לחרדים.

לימודים לחרדים שע"י מכון עליה

מכון עליה מציעים לימודים לחרדים ברמה גבוהה ומוקפדת. עם אפשרות להכיר תחומים משיקים נוספים. מה שמעשיר מאוד את הידע האישי והמקצועי של התלמיד. הצוות של מכון עליה הוא צוות מקצועי ומומחה המעסיק את המורים והמרצים הטובים ביותר. במכון עליה מקבל למעשה כל תלמיד את כל ארגז הכלים הנדרש כדי שיוכל לצאת לעבוד בתחום אותו הוא אוהב ואליו הוא מתחבר.

מכון עליה מציע לימודים לחרדים לכל בן ישיבה שרוצה להעשיר את ארגז הכלים המקצועי שלו. בכל תחום תורני והלכתי כאשר המטרה היא לאפשר לצאת לדרך בצורה בטוחה, מיומנת, עם כל ההשכלה והידע הנדרשים.

בנוסף לכך מכון עליה פותח את שעריו בכל רחבי הארץ, וגם בעולם. ובעיקר במקומות הבאים: 

ובכל רחבי הארץ…

הכירו את הקורסים התורניים של מכון עליה

במכון עליה תמצאו מבחר גדול של קורסים תורניים, שתוכלו להתפרנס מהם בכבוד. להלן חלק מהקורסים:

רוצים גם אתם להתמקצע ולצאת לדרך חדשה עם פרנסה ברווח. וזאת מבלי לעזוב את עולמה של תורה?

כדאי לכם להכיר את הקורסים התורניים שלנו במכון עליה. מבחר גדול של אפשרויות ושל קורסים במגוון רחב של תחומים. שיפתחו גם עבורכם שערים חדשים עם הרבה ידע מקצועי, וביטחון בתחומים שמעניינים אתכם. אתם תוכלו לעסוק במלאכת קודש שתעניק לכם תחושת שליחות והרבה מאוד סיפוק כאשר מובן ששכרה בצידה.

במכון עליה אתם לומדים במסגרת חרדית ומקבלים את כל ההכשרה ברמה הגבוהה ביותר.

רוצה להיות בן 'עליה'?
בוא להצטרף לאלפי בוגרינו שהשתלבו במקצוע תורני
מאמרים אחרונים
כלי נגישות
עדכוני המכון
העדכון האחרון מאת מכון עליה
תאריכים למבחני טוען רבני

לכל תאריכי מבחן טוען רבני במינהל בתי הדין לשנה הקרובה תשפ"ד- תשפ"ה (2024 למניינם)

שנה טובה