כיצד למצוא תולעים בפירות קיץ – המדריך המלא

על תולעים בפירות קיץ - המדריך המלא מאת הרב משה וויא, פירות קיץ נגועים לעתים בתולעים, ויש לבדקם היטב לפני האכילה.
תולעים בפירות קיץ

פירות קיץ נגועים לעתים בתולעים, ויש לבדקם היטב לפני האכילה. בפירות מגינות פרטיות אחוזי הנגיעות גבוהים יותר. במדריך זה אנו נפרט על פירות קיץ שונים וכיצד למצוא בהם תולעים.

פירות קיץ והתולעים השונים שיכולים לצוץ בהם:

אבטיח

בחזקת נקי ואינו טעון בדיקה.

אפרסק ונקטרינה

 1. כנימות — על קליפת הפרי מצויות לעתים רחוקות כנימות אפורות על גבי כתמים אדומים. במידה וישנן כנימות מסירים אותן ע"י גירוד קל בציפורן או בסכין. הכתם האדום אינו אסור באכילה.
 2. נגיעות פנימית — מתבוננים היטב על קליפת הפרי. אם מבחינים בכתם כהה, נקודה כהה או נקב קטן, מסירים את הקליפה ובודקים אם יש סימן של חדירת תולעת קטנה במקום זה.

לאחר מכן חותכים חתך לרוחב הפרי בצידו העליון סמוך לעוקץ ומתבוננים אם חדרה משם תולעת. אזורים רכים או כהים בפרי יש לחתוך, לקפל החוצה ולהתבונן היטב אם מצויה תולעת קטנה בתוך בשר הפרי. (לתולעים נטייה לחמוק אל תוך הפרי ולהעלם כאשר הן נחשפות.) טוב לאכול אפרסק "עם סכין ביד" דהיינו לחתוך חתיכה, להתבונן בה לפני אכילתה וכן הלאה.

בננות

על קליפות הבננות מצויים לעיתים חרקים בצבע אפור העלולים להיצמד לפרי בעת הקילוף. מנערים את האשכול על גבי משטח לבן ובמידה ונמצאו על המשטח חרקים קטנים אפורים )הרצים במהירות( מן הראוי לשטוף כל בננה לפני הקילוף.

דובדבן

חוצים את הפרי, מוציאים את הגלעין, הופכים את חצאי הפרי החוצה ומתבוננים אם מצויה תולעת לבנה קטנה בתוך בשר הפרי.

מלון

באופן רגיל נקי.

אם מבחינים באזור רך במיוחד (בפרט באזור השקע של הגבעול), יש לבדוק באזור זה אם מצויות תולעים לבנות בתוך בשר הפרי.

משמש

חוצים את הפרי, מוציאים את הגלעין ומתבוננים אם מצוי זחל בצבע חום-אדום. אם הפרי רך מקפלים החוצה כל אחד מחצאי הפרי ובודקים אם מצויות תולעים לבנות בתוך בשר הפרי (עדיף לחתוך כל חצי לכעין שלושה פלחים). נקודות אדומות או חומות על קליפת המשמש אינן כנימות.

ענבים

 1. מסירים את הענבים הפגומים. אשכולות גדולים וצפופים מפרידים לכמה חלקים.
 2. משרים את אשכולות הענבים במים עם מעט נוזל לניקוי, כגון "סבון כלים" למשך כשלוש דקות.
 3. שוטפים היטב כל אשכול מכל הצדדים ובין גרגרי הענבים תחת מים זורמים.
 4. ענבים ירוקים — בעת האכילה מתבוננים בכל ענב וענב אם מצוי על הענב נקב או כתם כהה החודר פנימה, חוצים את הענב במקום החשוד ומתבוננים אם מצויה תולעת בתוכו.
 5. ענבים שחורים או ענבים מגידול ערבי — חוצים מדגם של כ-%10 מהפירות ובודקים אם מצויה בהם נגיעות פנימית. אם נמצאה נגיעות יש לפתוח את כל הענבים.
 6. ענבים להכנת יין – אין צורך לבדקם. לאחר עשיית היין יש לסננו דרך מסננת צפופה כגון נפת קמח.

שזיף

 1. כנימות – לעתים רחוקות מצויות כנימות אפורות על קליפת הפרי, מסירים אותן בשפשוף בציפורן או בסכין.
 2. נגיעות פנימית:
  שזיף עגול — חותכים חתך לרוחב הפרי בצידו העליון סמוך לעוקץ ומתבוננים אם יש סימן לחדירת תולעת. מתבוננים בצידו החיצוני של הפרי אם מצוי נקב, אזור רך או כתם חשוד. חותכים את האזור החשוד ובודקים אם מצויה תולעת בבשר הפרי.
  שזיף ארוך (שגיב) — חוצים לאורך החריץ , מוציאים את הגלעין ומתבוננים אם מצויה נגיעות פנימית.

תות שדה ופטל

מצויה בו נגיעות גבוהה וקשה מאד לבדקו או לנקותו.

תפוח עץ

תפוחים מטיב מעולה הם בדרך כלל נקיים. בקיץ, ראוי לחצות תפוחים לפני האכילה. תפוח מזן "ענה" — אם יש נקודה אפורה שקועה בקליפת התפוח חותכים ומסירים מקום זה ומתבוננים אם חדרה תולעת. על קליפת תפוחי קיץ מצויות לעתים כנימות אפורות ומסביבן כתם אדום. ניתן להסירן בקלות ע"י שפשוף בצפורן או בסכין והכתמים האדומים אינם אסורים באכילה.

אולי יעניין אתכם:

המדריך המלא מאת הרב משה ויא שליט"א, לבדיקת כל סוגי הפירות [מתאים לט"ו בשבט]. לחצו על הקישור.
המדריך המלא לבדיקת פירות של ט"ו בשבט »

אולי תרצה לחזור לחלק מסוים במאמר?
פרטי המחבר
הרב משה וויא
הרב משה וויא
נחשב לאבי אבות מומחי כשרות המזון, מרצה בקורס משגיחי כשרות של מכון עליה. מחבר של ספרי כשרות רבים ובניהם סדרת הספרים 'בדיקת המזון כהלכה'. יו"ר המכון להנחלת ההלכה.

השאר תגובה

מאמרים נוספים כיצד למצוא חרקים במאכלים
אתה רוצה להיות בטוח שהתאנים שאתה אוכל כשרים ונקיים מתולעים? המאמר הזה מסביר כיצד למצוא תולעים בתאנים, כולל טכניקות וטיפים יעילים לבדיקה מהירה…
כלי נגישות
עדכוני המכון
העדכון האחרון מאת מכון עליה
ספר הכשרות הלכה למעשה – בהוצאת מכון עליה

הספר המבוקש ׳ספר הכשרות הלכה למעשה׳ יצא לאור במהדורה חדשה תשפ"ג. עם מלא הוספות ונספחים, כמו נספח על משקאות חריפים, ומראה מקומות.

ספר הכשרות הלכה למעשה
שנה טובה