ממולאים בעבירות… מאת הרב יוסף דורפמן שליט"א

הרב יוסף דורפמן יוצא למסע מרתק במפעלי המזון בחו"ל, ומביא לכם את כל התובנות מתוך המפעלים הגדולים לייצור ירקות ממולאים, בהקשר של כשרות.
ממולאים בעבירות!

יבוא אוכל מחו"ל הוא לא דבר חדש, ישנם מוצרים כה רבים שמייבאים מחו"ל. בעיקר דגים כגון: טונה, סלומון, רטבים, קופסאות שימורים, חומרי גלם רבים ועוד מוצרי מזון רבים.

אך שאדם ששומע על יבוא של ירקות ממולאים מרים גבה. מה גם דברים כאלו מייבאים? חסר קישואים פלפלים ועוד כל מיני סוגים בארץ? מדוע צריך לייבא מחו"ל?

התשובה לשאלות הללו די פשוטות. ראשית ישנם מדינות שכוח העבודה שם זול מאד. לדוגמה הודו, פועל באזור הכפרים מקבל כ 150 דולר לחודש. לכן משתלם אפילו לייבא מלפפונים חמוצים כפי שכבר הארכתי על אופן הייצור במאמר הקודם.

דבר נוסף ישנם מוצרים שאינם נמצאים בארץ כגון דגי הטונה, הסלמון ועוד.

ועוד סיבה חשובה ונוספת לייבוא מחו"ל. זה מכונות חדישות שאין עדיין בארץ… חוסר במפעלים בארץ לאותו מוצר ועוד סיבות רבות מדוע מייבאים מחו"ל גם מוצרים פשוטים יחסית.

הירקות הממולאים שמהווים בעיה הלכתית

וכעת אגש לכתוב קצת על הממולאים. ישנם ממולאים אשר בדרך כלל פחות בעייתיים כגון פלפל, עגבנייה, בצל ועוד… אשר בהם כמעט ואין בעיות ביצור. לעיתים ישנה נגיעות אך שטיפה נכונה יכולה לפתור את הבעיה.

ממולאים קצת יותר בעייתיים שנתקלתי בזמן היצור הם:

חציל – אשר מגיע מיובש בשמש.

חצילים מיובשים
הרב דורפמן מחזיק חצילים מיובשים למילואי

כרוב ממולא – את הכרוב במידה ועושים ניקוי בדרך הנכונה ומביאים סוג מסוים של כרוב אז ניתן להגיע לניקיון מוחלט.

קישואים ממולאים
מפעל לייצור קישואים ממולאים

אך החציל שבדרך כלל חלקו הפנימי נקי, אז כאן כבר מצאנו בעיה של נגיעות, כפי שכבר כתבתי החציל עובר ייבוש בשמש ולאחר מכאן במפעל עובר ריכוך ע"י הכנסה למים רותחים למספר דקות. אך את זחלי העש כנראה המים לא מפחידים אפילו לאחר שהם בכלל היו מתים, עדיין היו תפוסים היטב בחלל החציל. אפילו שטיפות טובות של אחד אחד עם שפשוף של היד לא עזרו. והיה צריך לנקות בשיטה אחרת עם שפשופים ועוד.

עלי גפן הבעייתי מכולם!

אך הקשה והבעייתי מכל הם עלי הגפן, שכבר מוזכרים בפוסקים כירקות בעייתיים שכמעט ולא ניתן לנקות.

עלי גפן ממולאים
מתוך מפעל לייצור עלי גפן ממולאים

כפי שכתוב בספר זבחי צדק וז"ל : עלי גפנים בעיר ארם צובה היה מבוכה גדולה. שבדקו עלי גפנים ומצאום מלאים תולעים דקים ואחר שבדקו כמה פעמים. עינא דשפיר חזה נגד השמש עין לו ראתה דאכתי פשו טובא, וכיוצא עשו ניסיונות הרבה ולכן עלתה הסכמת הרב החסיד מהרש"ל ז"ל ושאר חכמי צובה לאוסרם לגמרי ע"כ לענ"ד נכון להיום לא הייתי ממליץ לאכול עלי גפנים בשום הכשר! יצאתי כבר מספר פעמים לנסות לייצר את המוצר האהוב, ולא הצלחתי להגיע לרמת נגיעות טובה.

ניקיון עלה גפן
כך ניסינו לנקות את העלי גפן

וכשאני מדבר על ניסיונות של ניקיון הכוונה היא על שטיפות בג'קוזי. ועובדים אשר משפשפים עלה עלה משני צדדיו עם מברשת, וגם זה לא עזר. ברוב הבדיקות המדגמיות נמצאו חרקים, עשיתי ניסיונות עם עלים טריים, עוד לפני הכבישה שניתן להבריש אותם בחוזקה עקב כך שהם טריים וחזקים.

בנוסף לכך עשינו ניסיון עם מכשיר מסוים וגם זה לא צלח. לצערי הרב נושא זה של בדיקת חרקים במוצרים בעייתיים מאד חלש. לפעמים שולחים משגיחים צעירים שעדיין אין להם את הידע בתחום החרקים. או משגיחים מבוגרים שלעולם לא עסקו בחרקים, ומאשרים עלים במחשבה שהם נקיים. אך בדיקות של משגיחים מקצועיים לקופסאות שימורים מראים פעמים רבות מאד שהמוצר שהגיע נגוע.

למסקנה

איני בא להורות או להכתיב לציבור מה לעשות ומה לאכול. אך אני יכול לספר כמה ניסיתי לייצר עבור אותם עדות, שגם ככה אוכלים עלי גפנים שלפחות יאכלו נקי אך זה עדיין לא צלח. ומובן מדוע לשון הפוסקים כה חריפה.

(ובסוגריים אוסיף שבחודשים האחרונים נתפרסם מכתב של הרבנות הראשית, על זיוף כשרות של שני חברות של עלי גפן)

עלי גפן ממולאים
הרב דורפמן מגלגל עלי גפן במפעל ייצור עלי גפן ממולאים בחו"ל

רוצים ללמוד מפיו של הרב יוסף דורפמן שליט"א על תחום משגיחי הכשרות? בואו לקרוא על הקורס המקיף שלנו במכון עליה, ראו קורס משגיחי כשרות.

לקרוא את המאמר הקודם מתוך ביקורו של הרב דורפמן במפעלי הכשרות בחו"ל, לחצו על הקישור » מה שבין פרות 'קדושות' לגליליות כשרות.

אולי תרצה לחזור לחלק מסוים במאמר?

פרטי המחבר

Picture of הרב יוסף דורפמן
הרב יוסף דורפמן
מומחה בינלאומי לכשרות המזון, ומעניק הרצאות בכל רחבי הגלובוס, וגם מלמד במכון עליה על כשרות, ונחשב לפורץ דרך בתחום של בדיקת חרקים במזון.

השאר תגובה

מאמרים נוספים על כשרות והשגחה

הרשימה שלפניכם מפרטת אילו מוצרים אינם מכילים חמץ ולכן ניתן להשאירם בבית ולא לזרוק בפסח ללא דאגה. חג פסח כשר ושמח.
הקולה היא משקה פופולרי ברחבי העולם, לעיתים אנו נתקלים במשקה ללא סימן ההכשר המוכר, האם היא כשרה? הנה כל מה שאתה צריך לדעת על כשרות קוקה קולה. מאת הרב אליהו
התהליך הקצר ביותר להוצאת תעודת כשרות לעסק בדרך המהירה והיעילה ביותר. מדריך מקיף שכולל כל השלבים, ממילוי הטפסים ועד הנפקת התעודה, כולל טיפים לעבודה עם משגיח כשרות.
מדריכים
שאלת השאלות: האם ניתן לקבל תעודת כשרות לעסק שפתוח בשבת? במאמר זה נחקור את הנושא של עסק שפתוח בשבת האם הוא יכול לקבל תעודה כשרות... המשיכו לקרוא
שאלות ותשובות
מאמר זה עוסק בתפקיד המשגיח כשרות בתהליך מכירת החמץ לפני חג הפסח. האם המשגיח יכול לספק אישור כשרות בזמן שחמץ עדיין נמצא באותו המקום? קראו וגלו את כל התשובות וההיסטוריה
פסח
אתה רוצה להיות בטוח שהתאנים שאתה אוכל כשרים ונקיים מתולעים? המאמר הזה מסביר כיצד למצוא תולעים בתאנים, כולל טכניקות וטיפים יעילים לבדיקה מהירה
מדריכים