שחיטה כשרה של עופות (פטם)

קורס שחיטה של מכון עליה

כולנו יודעים כי באופן טבעי, מקום הגידול של העופות והתרנגולים הם בטבע. שם הם אמורים להתפתח, למצוא את מזונם, להטיל ביצים ולגדל את האפרוחים.

המצב כיום אינו כזה. התרנגולים גדלים בלולים צפופים כשהם מקבלים זריקות שונות שנועדו להאיץ את קצב גידולם כאש כל התנאים הללו עשויים בהחלט לפגוע ולפגום בכשרות שלהם בסופו של דבר.

אם נשווה את המצב שהיה בעבר, הרי שמדובר היה בסיפור הרבה יותר מורכב עד שהעוף הגיע אלינו לצלחת.

כל התהליך הזה של הבאת התרנגול אל השוחט, השחיטה, המריטה ואחר כך גם הכשרת העוף במלח, כאשר לא תמיד זה הסתיים שם כי לעיתים התעוררו שאלות לגבי כשרותו של העוף, בשל צרירות דם או בעיה בריאות או הכבד של העוף כאשר אלו הריצו אל הרב כדי שיפסוק, יכשיר או יטריף את העוף. ברור כי מדובר היה בתהליך מורכב וסבוך.

כיום יש משחטות ענק המעבירות בכל יום עשרות אלפי תרנגולים לשחיטה כאשר הכול רץ מהר ונעשה ממש כהרף עין.

כאן חשוב לפקוח עין על כל הנושא של כשרות השחיטה. אנשים שלא ממש שמים לב לכל הפרטים המרכיבים את השחיטה, עלולים להיכשל באכילת נבילות וטריפות.

שחיטה כשרה

אז בגלל שהיום הכול נעשה בכמויות מסחריות, חשוב לקנות את העופות רק משחיטה כשרה וכזו שמצליחה לעקוב אחר כל עוף שיוצא מבית השחיטה, אחר כל חלק של העוף על מנת לוודא כי הכול נעשה בתכלית הכשרות.

השחיטה הכשרה מתחילה עוד לפני השחיטה עצמה. יש לברר כי מדובר בעוף שהוא לא קבל זריקות במקומות בעייתיים שיפסלו אותו מלכתחילה. כמו כן יש לעיתים שהעופות מקבלים זריקות בשל מחלות שפשטו בלול, זריקה למשל כמו זריקת 'מריק' גורמת חשש טריפות בעוף ועל כן במשחטות רבות מעבירים מיד את העופות שללו משחיטת בד"ץ למשחטות אחרות.

קורס שחיטה
קורס שחיטת עופות ובהמות

השחיטה הכשרה נעשית על ידי שוחטים מומחים ומנוסם כאשר תנאי הסף הוא היותם יראי שמים. רק אדם כזה שוועדת הכשרות סומכת את ידיה עליו הוא זה שיכול לאחוז בסכין השחיטה ולשחוט עבורנו את העופות.

בדיקה לאחר השחיטה

אחרי השחיטה בודקים שוב כל עוף בנפרד. זה כולל בדיקת הריאות, בדיקת צומת הגידים וכן מבררים כי החיסונים והזריקות שהעוף קבל לא פגמו בצוואר או בריאות מה שבהחלט עשוי לפסול את העוף כולו.

איך לומדים שחיטה

במשחטות העומדות תחת פיקוח מהודר, יש צוות רחב הכולל רב שמשגיח על כל התהליכים הנעשית במקום, צוות שוחטים מיומן ומנוסה וכן בודק סכינים. לרוב יהיו גם צוות גדול של משגיחים כאשר תפקידם האחראי כולל את הבדיקות הבאות.

  • בדיקת הריאות – הריאות צריכות להיבדק היטב על ידי משגיח כשרות שמוודא כי אין מוגלתיות על הריאות וכי אין כל שינוי בצבע שלהן.
  • בדיקת צומת הגידים – ברגלי העוף יש 16 גידים. אם קרה וגיד נקרע ונדבק שנית, זה טרוף את העוף. משגיח מומחה יידע להבחין בגלד ובמקום החיבור ולוודא האם אכן ישנה בעיה בצומת הגידים.
  • בדיקת בוקא דאטמא – זוהי בדיקה של מקום חיבורי הגפיים של העוף. המשגיח בודק האם חיבור הירך לגוף העוף הינו תקין ועצם הירך לא נשמטה.
  • צרירות דם – שנמצא בגוף העוף וכן הכנת העוף להכשרה על ידי ניקיון שלו לפני שמרים אותו במים כהכנה למליחה.
  • מליחה – לאחר שהעוף נצא כשר הוא מועבר לתהליך מליחה. זה כולל השריה קודמת במים, שטיפה, פיזור מלח על כל חלקי העוף והנחה שלו על גבי רשת מיוחדת שמאפשרת את יציאת הדם. לאחר שעה העוף נשטף מהמלח ומהדם ומועבר לאריזה.

אם נושא השחיטה מעניין אתכם, ואתם חושבים שיש לכם את החוסן הנפשי לשחוט. אנו מזמינים אתכם ללימודי שחיטה של מכון עליה. למידע נוסף תוכלו לדעת בקורס שחיטה של מכון עליה.

אולי יעניין אותך להמשיך לקרוא:

אולי תרצה לחזור לחלק מסוים במאמר?
פרטי המחבר
מכון עליה
מכון עליה
'מכון עליה' הנה מכללה המפיקה אלפי קורסים תורניים בנושאים: קורס הכשרת שוחטים, הכשרת מוהלים מוסמכים, הכשרת סופרי סת"ם, הכשרת רב מקדש בחופה והכשרת משגיחי כשרות ועוד המון סוגים שונים של קורסים בכל רחבי הארץ ובעולם.

השאר תגובה

מאמרים נוספים על מצוות שחיטה
כמה עולה שחיטה פרטית? החלטתם ללכת על שחיטה פרטית, במאמר זה נסביר על התהליך של השחיטה. וכמובן כמה תצטרכו לשלם לשוחט… המשיכו לקרוא…
איך לומדים שחיטה? איך רוכשים את כל הידע הנדרש של הלכות שחיטה? ואיך מתחילים לעבוד כשוחטים מוסמכים? אז בדיוק לשם כך אנחנו כאן….
כלי נגישות
עדכוני המכון
העדכון האחרון מאת מכון עליה
נפתחה קבוצת וואטסאפ לסופרי סת״ם

אם אתם סופרי סת״ם ואתם מעוניינים למכור את המוצרים שלכם, תוכלו לעשות את זה בקבוצת הוואטסאפ הזאת.

גם אם אתם מעוניינים לרכוש תשמישי קדושה מסופרי סת״ם ישירות תוכלו לעשות זאת בקבוצת הוואטסאפ הזאת.

שנה טובה