מה עוד אפשר לעשות בביטקוין? קידושין? פדיון הבן?

קידושין בביטוקוין? פדיון הבן בביטקוין? האם מטבע זה נחשב למטבע לפי דיני התורה? אולם הביטקוין, אינו דומה לאף סוג של מטבע משנים עברו, המשיכו לקרוא
ביטקוין

קידושין בביטקוין? פדיון הבן בביטקוין?

הנה כיום התחילו להתקבל בעולם מטבעות (קריפטו) דיגיטליים, כלומר מטבעות שלא עומדת מאחוריהם אף מדינה, אלא הוא מטבע בינלאומי שלא ניתן למישוש, אלא כולו מטבע אינטרנטי, וכיום הוא מטבע שעושים בו שימוש לדברים מסוימים, ושוויו עומד על כשישים אלף דולרים למטבע אחד. (כשאף לפני שנים היה שווה פחות מדולרים בודדים)

האם מטבע זה נחשב למטבע לדיני התורה?

וכמובן עולה השאלה ההלכתית בהסתכלות על מטבע זה, האם דינו כמטבע לכל דיני התורה? והאם גופו ממון?  ודבר זה נוגע לדיני קידושי אישה, פדיון מעשר שני, מחצית השקל, פדיון הבן, ועוד.

והנה לאורך הדורות היו ארבעה סוגי כסף:

  1. "כסף ערכי" – כלומר כסף שערכו הוא מחמת שוויו של המתכת,
  2. "כסף טבוע" – כסף שערכו הוא מחמת שוויו, אולם יש עליו הטבעה שקובעת את שוויו.
  3. "כסף ייצוגי" – כסף שאין בגופו שווי, אולם המדינה שהנפיקה את המטבע עומדת מאחוריו, שיש לכסף זה כיסוי.
  4. "כסף חוקי" – כלומר כסף שהמדינה לא מבטיחה שיש מאחוריו שווי אמיתי, אולם המדינה מקבלת כסף זה כאמצעי תשלום, ומזה נותר שוויו.

אולם הביטקוין, אינו דומה לאף אחד מהדברים הללו, כיוון שלא עומדת מאחוריו אף מדינה, ולא מונח בתוכו התחייבות לערך כנגד, ועם כל זאת המטבע הצליח בצורה שלא תיאמן.

לסיכום האם מותר לקדש או לשמש כמטבע לפי דין תורה בביטקוין?

והנה לגבי דברים שבעינן גופו ממון, כמו פדיון הבן וחילול מעשר שני, פשיטא שלא מועיל. כיוון שבפשטות אף שטרות כסף דידן אינם מועילים, ולא נחשבים גופן ממון, [עי' פתחי תשובה יו"ד סי' ש"ה סק"ז].

ולגבי קידושי אישה, בוודאי שנחשב כממון, כיוון שלא צריך דין ממון, אלא הנאה בשווה פרוטה. ובוודאי שנחשב הנאה, וה"ה לדיני צדקה.

אולי יעניין אותך לקרוא:

אולי תרצה לחזור לחלק מסוים במאמר?
פרטי המחבר
מכון עליה
מכון עליה
'מכון עליה' הנה מכללה המפיקה אלפי קורסים תורניים בנושאים: קורס הכשרת שוחטים, הכשרת מוהלים מוסמכים, הכשרת סופרי סת"ם, הכשרת רב מקדש בחופה והכשרת משגיחי כשרות ועוד המון סוגים שונים של קורסים בכל רחבי הארץ ובעולם.

השאר תגובה

מאמרים נוספים כללי, על חופה וקידושין
בעולמנו היום, מבחני הרבנות מהווים אבן דרך חשובה במסע ההסמכה לרב שכונה או קהילה. התהליך המאתגר והמעמיק של הכנה למבחנים אלו מאפשר למועמדים לרבנות…
חתונה ברבנות: כל מה שחתן וכלה צריכים לדעת על הכנה לחופה וקידושין עפ"י ההלכה והמנהג היהודי. מידע חיוני, טיפים וכלים לעבר חתונה מוצלחת….
כלי נגישות
עדכוני המכון
העדכון האחרון מאת מכון עליה
נפתחה קבוצת וואטסאפ לסופרי סת״ם

אם אתם סופרי סת״ם ואתם מעוניינים למכור את המוצרים שלכם, תוכלו לעשות את זה בקבוצת הוואטסאפ הזאת.

גם אם אתם מעוניינים לרכוש תשמישי קדושה מסופרי סת״ם ישירות תוכלו לעשות זאת בקבוצת הוואטסאפ הזאת.

שנה טובה