האם המוהל שלכם צריך ביטוח מוהלים?

מוהל צריך ביטוח מוהלים? האם יש חוק בנוגע לביטוח מוהלים? ועוד... במאמר זה נסביר כל מה שתצטרכו לדעת על הנושא בהרחבה, ונעזור לכם לבחור את המוהל המתאים לכם. המשיכו לקרוא
ביטוח מוהלים

למה ביטוח מוהלים חשוב לנו? מטבע הדברים, כל הורה לחוץ לקראת ביצוע ברית המילה בתינוק הרך. אחרי הכול מדובר בהליך עדין מאוד המחייב רגישות, מקצועיות ועבודה מדויקת מאוד. אז דבר ראשון תנו לנו להרגיע אתכם. בכל יום נימולים מאות ואלפי תינוקות בכל העולם ולרוב אין כל בעיה או סיכונים מיוחדים.

ברוב המקרים התינוקות עוברים את הברית בקלות רבה ולאחר שלושה ימים הם מחלימים לגמרי.

ברית מילה דווקא ביום השמיני

ברית המילה היא מצווה מהמצוות הראשונות בתורה. כאשר היום השמיני ללידת התינוק זהו העיתוי. מבחינה רפואית מתברר כי היום השמיני הוא גם היום האידיאלי ביותר לצורך הליך כזה עבור התינוק. כי דווקא ביום השמיני ללידתו הרמה של קרישיות הדם היא בדיוק ברמה המתאימה. מה שלא יקרה אחר כך בשום יום אחר בחייו. בגלל שיום זה הכי מתאים ומאוזן לביצוע הברית, ציווה בורא עולם למול את הילד ביום השמיני.

יש סיבות רפואיות שונות שעשויות להוביל לדחייה של ברית המילה. אך ככל שהדבר אפשרי, חותרים תמיד לביצוע ברית המילה במועדה. כך במצב של צהבת ילודים בו רמת הבילירובין של התינוק גבוהה. ייעשה כל מאמץ להוריד את הצהבת ולקיים את הברית בזמן.

למה צריך ביטוח מוהלים?

אז אחרי שהבנתם שאין בעצם סיבה לחשוש מביצוע ברית המילה, חשוב לציין כי למרות הנתונים, עדיין ישנם מקרים חריגים של אחד לעשרות אלפים בהם עלול לקרות מצב של נזק כלשהו לתינוק מה שיוביל את ההורים לתביעה מול המוהל.

זו בדיוק הסיבה למה חשוב כל כך שהמוהל ידאג שיהיה לו ביטוח מוהלים. כך שהוא תמיד יהיה מכוסה גם אם תהיינה תביעות נגדו מצד ההורים או הנימולים עצמם בעתיד.

הצעת החוק בדבר חובת הביטוח למוהלים

ישנה הצעת חוק שהונחה על שולחן הכנסת בשנת 2018. כאשר זו בקשה לחייב את המוהלים כולם לרכוש פוליסת ביטוח אחריות מקצועית. זאת כדי שאפשר יהיה להבטיח בדרך זו את תשלומי הפיצויים לכל מי שיראה את עצמו נפגע או ניזוק בעקבות תקלה או רשלנות מצד המוהל.

ההסבר להצעת חוק זו הייתה כי כל מי שרוצה יכול לעסוק היום במוהלות, יכול לעשות זאת! מה שמסכן מאוד את השוק ואת הנימולים.

הצעת החוק בקשה להבטיח כי רק מי שיש לו ביטוח אחריות מקצועית יוכל לערוך ברית מילה.

למעשה ישנם מקרים רפואיים רבים בהם מעורבים גם מוהלים. כאשר הנפגעים תובעים לקבלת פיצויים בגין נזקים שנוצרו בעקבות תהליך הברית. ככל שהמוהלים יהיו מבוטחים, זה יקל על הניזוקים לקבל את הפיצויים שהם דורשים.

מי רשאי לבצע ברית מילה?

כפי שכבר ציינו, עד לפני שנים לא רבות, השרלטנות חגגה ובריתות רבות נערכו על ידי מוהלים שלא היו ממש מומחים לתחום. לא הייתה דרך באמת לבדוק ולעקוב אחר הרמה המקצועית של המוהל ועל היכולת שלו לבצע בריתות מילה. למעשה לא היו תנאים מוקדמים כלשהם שחייבו את המוהל לפני הוא יתחיל בעבודתו כמוהל.

החל משנות השבעים הוסדר העניין. כאשר הוקמה וועדה בין משרדית שלקחה על עצמה את כל הנושא הזה של הסמכת מוהלים. ואף פיקוח אחר עבודתם של המוהלים. הוועדה הזו לפיקוח וולונטרי על המוהלים מנוהלת על ידי משרד הבריאות, הרבנות הראשית לישראל והמשרד לשירותי דת.

למעשה הוועדה היא זו שמרכזת את כל הנושא של הסמכת המוהלים. כאשר היא זו שמנפיקה את הרישיונות למוהלים. היא גם דואגת לבקרה ולפיקוח אחר עבודת המוהלים. וכל זה כדי להעניק להורים ראש שקט. כאשר הם באים לבחור את המוהל לברית המילה. (קראו עוד על הוועדה לפיקוח על מוהלים)

החשיבות הרבה לביטוח מוהלים

למרות שהחוק לא ממש מחייב את ביטוח המוהלים, אף פעם לא כדאי לפנות אל מוהל שאין לו את הביטוח המתאים. גם אם מדובר במוהל שהוא מוסמך ומפוקח מטעם הוועדה הבין משרדית, עדיין אין חובה כזו לביטוח מוהלים. אז למרות שאנחנו נפנה תמיד אך ורק אל מוהל מומחה שיש לו ניסיון. וכמובן גם הסמכה לביצוע בריתות, עדיין עשויים לקרות מקרים בהם יהיה סיבוך כלשהו או אפילו פגיעה חלילה בתינוק הנימול. במקרה שיש ביטוח מוהלים הכול יהיה יותר פשוט ויותר קל.

אז לפני שאתם מסכמים עם מוהל (מוסמך בלבד!) בדקו גם את הנקודה הזו של הביטוח.

מאמרים נוספים שיעזרו לכם לבחור מוהל לברית

אולי תרצה לחזור לחלק מסוים במאמר?
פרטי המחבר
Picture of מכון עליה
מכון עליה
'מכון עליה' הנה מכללה המפיקה אלפי קורסים תורניים בנושאים: קורס הכשרת שוחטים, הכשרת מוהלים מוסמכים, הכשרת סופרי סת"ם, הכשרת רב מקדש בחופה והכשרת משגיחי כשרות ועוד המון סוגים שונים של קורסים בכל רחבי הארץ ובעולם.

השאר תגובה

מאמרים נוספים על ברית מילה
כלי נגישות
עדכוני המכון
העדכון האחרון מאת מכון עליה
תאריכים למבחני טוען רבני

לכל תאריכי מבחן טוען רבני במינהל בתי הדין לשנה הקרובה תשפ"ד- תשפ"ה (2024 למניינם)

שנה טובה