בית מדרש גבוה להלכה ומעשה

הכל על הסמכה תורנית

במקצועות ההלכה יש מגוון סוגי לימוד. חלקם ההסמכה ניתנת ע"י הרבנות הראשית. חלקם הסמכה ע"י רב ומורה הוראה וחלקם אינם צריכים סמיכה כלל ונפרטם:

משגיחי כשרות:

משגיח כשרות - מכון עליה

כיום יש נאמני כשרות שעבודתם ככל עובד אחר במאפיה/מפעל /וכו'.. רק שעליו ליהות ירא"ש ולקבל את ההוראות מהמשגיח ולבדוק שהם אכן נעשות. (כיום במלא מקומות מעמידים נשים כנאמנות כשרות במקרים דחוקים התירו גדו"י כמו בחו"ל שחסר וכדו') אז נאמן כשרות הינו ידא אריכתא של המשגיח/מפקח ואין לו צורך בתעודה או בהסמכה .

מה שכן משגיח כשרות חייב הסמכה עם תעודה מהרבנות. ואחריות גדולה רובצת עליו. ועליו לדעת את כל הההלכות במלואם. הכשרת משגיחי כשרות הינו מסלול קליל ומהיר לאחר לימוד החומר ונהלי ומושגי כשרות ניגשים למבחן ברבנות ולאחר שעוברים בהצלחה את המבחן מקבלים תעודת הסמכה!

הכשרת סופרי סת"ם:

אומנות הסתם הינה אומנות קודש עם אחריות עצומה. הלימוד עצמו מתחלק לשניים לימוד ההלכות ולימוד הכתיבה המעשית הכוללת העשרת הידע בכל הסובב לכתיבה כגון כיצד מייצרים דיו? וסוגי הקלף וכו'.. כיום אין רגולציה מצד הרבנות הראשית לישראל על סופרי סתם…

בציבור החרדי הבחירה בסופר הינה על פי רוב ע"פ מידת יראת השמיים וכתיבה יפה. אבל יש שני מכוני סת"ם המעניקים תעודות ונקבעו כקונצנזוס בציבור לליטאים יש את משמרת סת"ם שהוקם ע"י מרן הרב שמואל וואזנר זצ"ל ויד רפאל לעדת הספרדים.

מכון עליה מעניק לתלמידיו תעודת סת"ם מהודרת שמקובלת ברוב קהילות הקודש!

הכשרת שוחטים:

קורס שחיטה - מכון עליה

לימוד השחיטה רובו מתמקד בהלכות. הלכות טריפה וכו'.. הלימוד המעשי הינו בעיקר לימוד העמדת הסכין כמו שאמר אחד מגדולי השוחטים %90 מהשוחטים שנכשלו ולא המשיכו בשחיטה הינם שוחטים אשר לא ידעו להעמיד סכין. לאחר לימוד ההלכות יוצאים לבתי מטבחיים לשחיטות ניסיוניות ולמבחן מעשי. לאחר המבחן ההלכתי והמעשי מוענק לתלמיד כתב הסמכה מהרב שלימדו והנוהג הוא שכל תלמיד מחתים את המרא דאתרא. כמובן שכל תלמיד חייב לשנן ולחזור על החומר ככתוב בהלכה! גם בשחיטה אין הסמכה מסודרת של הרבנות הראשית אלא בתוך מבחני יורה יורה יש מבחן על הלכות טריפות !

הכשרת מוהלים:

תמונת אוירה אודות מצות מילה

לפי החוק היבש כל אדם בשוק יכול לקחת סכין ולמול כל תינוק. הרבנות הראשית מעניקה רישיון של מוהל מוסמך למי שעבר את מבחני הרבנות ומשרד הבריאות וביצע בפועל מעל 20 בריתות . מכון עליה מעניק את הידע למול ומעניק אף רישיון של איגוד המוהלים הארצי ולאחר סיום הקורס רשאי התלמיד למול. ולאחר שביצע מספר בריתות מומלץ לגשת לרבנות בכדי להוציא רישיון של מוהל מוסמך אך זה אינו חובה! למכון עליה שיטת לימוד פורצת דרך בתחום לימוד המילה התקשר למשרדינו וקבל פרטים נוספים!

הכשרת מנקרים:

קורס ניקור

לימוד מלאכת הניקור הוא הארוך מבין כל קורסי ההלכה ומייגע. מצד שני העוסקים בניקור שכרם רב מכיוון שיש חוסר בשוק במנקרים טובים ירא"ש. לאורך כל הקורס הלימוד הוא מעשי על חתיכות הבהמה השונות.
כיום אין שום פיקוח על מנקרים רוב המנקרים הינם בנים לאבות שעסקו בתחום.
מכון עליה מלמד את הלכות הניקור על פסקיו של הגאון ר' שלמה מחפוד שליט"א ובסופה מוענק
תעודת מנקר.

השאר תגובה

מהלכה למעשה
אלפי מאמרים, דרשות, והלכות שנכתבו על ידי מיטב רבני המכון, בפינה זו יש מידע בכל הנושאים הנלמדים ב'מכון עליה', פינה זו מיועדת לכלל הגולשים באתר ובעיקר כדי לתת מענה בכל החומר הנלמד עבור בוגרי המכון, בנוסף אנו נעלה מידי יום כל מיני חדשות מעניינות והגיגים הלכתיים מעניינים מאוד.
חדש באתר!
עדכונים נוספים
ברית מילה
הרב רפאל שוורץ

רשימת מוהלים מוסמכים

כל הורה שמגיע לרגע הגדול של הולדת בנו, נתקל בשאלות רבות, אך השאלה החשובה ביותר היא, איזה מוהל ניקח ? למכון עליה אלפי בוגרים מוסמכים

קרא עוד »
תמונה-ראשית-של-שערים
כתיבת סת"ם
הרב רפאל שוורץ

שלח לחמך על פני המים..

סיפור מרגש ומפעים שהגיע למערכת … שלח לחמך על פני המים….השבוע הגיע למערכת סיפור נפלא ומעורר התפעלות על אמונה תמימה.השבוע התקשר למערכת המכון תלמיד שלמד

קרא עוד »
מעלין בקודש עם מכון עליה

רוצה לעלות בסולם ההצלחה ולהגיע לפרנסה בשפע ע"י מקצוע תורני מכובד? 

אנו מזמינים אותך לבית המדרש מהלכה למעשה!
'מכון עליה' המכון המוביל והמוכר בארץ ובעולם לעיסוק במקצועות קודש, מעל 20,000 בוגרים!

בחר במקצוע המתאים לך מתוך מגוון רחב של קורסים.

הקורסים הבאים נפתחים בקרוב
שריין מקום גם עבורך