התארגנות לברית מילה – איך מתכוננים לברית כמו שצריך?

נסיך נולד! מזל טוב! השמחה רבה! זה בדיוק הרגע בו אתם אמורים להתחיל להיערך לקראת שמחת ברית המילה. במאמר זה נדבר על התארגנות לברית מילה.
התארגנות לברית מילה

לכל השמחה מתלווים גם לחצים ומתחים איך יהיה? מה יהיה? איך מתארגנים? אל מי פונים? אז אנחנו כאן כדי לעשות לכם מעט סדר עם כל הנושא של התארגנות לברית מילה.

ראשית יש לקבוע את מועד הברית

איך מתחילים? מתי עורכים את ברית המילה?

היום השמיני ללידת הבן זהו יום הברית. הלצורך העניין, יום הלידה נחשב מהערב הקודם ועד לשקיעה של אותו יום. במקרה והתינוק נולד בדקות של בין השמשות שזה אומר בין שקיעת החמה לצאת הכוכבים, הרי שיש מקום לשאלת רב האם הלידה מתייחסת ליום שעבר או שמא ליום הבא.

כדי לקבוע כי אכן התינוק כשיר להיכנס לברית ביום השמיני. הוא אמור להיבדק על ידי המוהל או על ידי רופא. שיאשר את קיום הברית ביום המיועד. ישנם מקרים אשר בהם יהיה צורך לדחות את ברית המילה, בשל מצבו הרפואי של התינוק (כמו למשל במקרה של צהבת תינוקות). הקביעה של מועד הברית תיעשה מתוך התחשבות במכלול הגורמים. כאשר ישנם מקרים בהם ההלכה קובעת כי יש למנות שמונה ימים חדשים, החל מיום בו הוכרז התינוק כבריא. בכל מקרה תמיד יש להיוועץ במוהל או מורה הוראה שיפסקו מה הדין.

למידע נוסף איך קובעים תאריך לברית מילה

דבר שני סוגרים עם מוהל

אין ספק כי התפקיד הכי חשוב והכי משמעותי באירוע הברית זהו תפקידו של המוהל. חשוב תמיד לבחור מוהל מוסמך שמחזיק ברישיון מתאים מטעם הוועדה הבין משרדית למוהלים. זה מה שלמעשה יעיד כי מדובר באיש מקצוע עליו אתם יכולים לסמוך בלב שקט כי הוא אכן יעשה את מלאכתו נאמנה, בשיא המקצועיות תוך הקפדה על כל הכללים מבחינה הלכתית ומבחינה בריאותית.

הציוד שצריך שיהיה לברית

לרוב תקבלו רשימת ציוד מהמוהל בו האו יפרט מה עליכם להביא לאירוע, הרשימה כוללת:

 • טליתות לאבי הבן ולסנדק.
 • כרית לברית מילה.
 • יין וגביע.
 • ארבעה חיתולי בד לעיטוף התינוק לאחר הברית.
 • טיטולים.
 • מגבונים.
 • מוצץ.
 • מזון לתינוק (במידה והוא לא יונק).
 • משחה לחיטוי וריפוי על פי דרישת המוהל (בפנטן פלוס בדר"כ).
 • משחה לאלחוש (עזקראין או אמלה).
 • סירופ אקמולי.

אם בחרתם לערוך את האירוע באולם המיועד לברית או אפילו במתחם של בית כנסת, לרוב יהיה בו את כל הציוד הנדרש כמו כיסא של אליהו, שולחן עזר למוהל וכן שרפרף וקערה. אם אתם במקום בו אין את כל אלו עליכם לדאוג להביא אותם בעצמכם.

הוראות לקראת הברית

כדי לוודא כי התינוק אכן בשל וכשיר להיכנס לבריתו של אברהם אבינו. חשוב שהוא ייבדק מספר ימים קודם הברית על ידי המוהל. כדי שהוא יוודא שהתינוק במצב רפואי תקין המאפשר הליך כזה של ברית. אם התינוק נולד במועד, משקלו תקין והוא בריא לגמרי, אפשר יהיה לערוך את הברית במועד.

חשוב לציין! כי מבחינה בריאותית, היום הכי נכון לגופו של התינוק לקיים את הברית זהו דווקא היום השמיני. ביום זה מידת הקרישיות של הדם הוא במצב האידיאלי, כפי שלא יקרה בשום יום אחר בחייו של התינוק. זו גם הסיבה לכך שחותרים לקיום הברית במועד גם אם יש בעיה כמו צהבת יילודים. כאשר המטרה היא להגיע ליום השמיני כאשר מצבו של התינוק יאפשר את קיום הברית.

חשוב לוודא מול המוהל שהוא יגיע אל ביתכם גם לאחר הברית. כדי לראות את שלום התינוק ולטפל בצלקת, להחליף חבישות ולוודא שהכול תקין.

חשוב לבדוק! שאכן מדובר במוהל עם רישיון מטעם הוועדה לפיקוח על מוהלים. ושהמוהל עבר בהצלחה לימודי מילה בעבר. כדי לבדוק אם המוהל שלכם קיים ברשימת המוהלים לחצו כאן.

אולי תרצה לחזור לחלק מסוים במאמר?
פרטי המחבר
מכון עליה
מכון עליה
'מכון עליה' הנה מכללה המפיקה אלפי קורסים תורניים בנושאים: קורס הכשרת שוחטים, הכשרת מוהלים מוסמכים, הכשרת סופרי סת"ם, הכשרת רב מקדש בחופה והכשרת משגיחי כשרות ועוד המון סוגים שונים של קורסים בכל רחבי הארץ ובעולם.

השאר תגובה

מאמרים נוספים על ברית מילה
כלי נגישות
עדכוני המכון
העדכון האחרון מאת מכון עליה
ספר הכשרות הלכה למעשה – בהוצאת מכון עליה

הספר המבוקש ׳ספר הכשרות הלכה למעשה׳ יצא לאור במהדורה חדשה תשפ"ג. עם מלא הוספות ונספחים, כמו נספח על משקאות חריפים, ומראה מקומות.

ספר הכשרות הלכה למעשה
שנה טובה