מה חשוב לבדוק על מוהל לברית? לפני שאתם קובעים!

מה חשוב לבדוק על מוהל לפני שמסכמים מולו על ביצוע ברית מילה? הגיע העת להכנות לקראת הברית, בוודאי תרצו לדעת מה חשוב לדעת על המוהל שלכם. המשיכו לקרוא
מה חשוב לבדוק על מוהל

מסירת תינוק רך שזה עתה נולד לידי מוהל שיבצע את ברית המילה מלווה תמיד בחששות. האם המוהל הוא אכן האיש עליו אתם יכולים לסמוך בלב שקט? האם הוא יידע להתמודד עם הפרוצדורה העדינה לצד בכיו של התינוק, המהומה מסביב והקהל העוקב אחר הנעשה? מה חשוב לבדוק על מוהל לפני שמסכמים מולו על ביצוע ברית מילה?

אז ברור שיש מוהלים ויש מוהלים. לא כל מוהל אכן מצליח לבצע את המילה במהירות שיא עד שהתינוק כמעט לא מספיק לבכות. יש כאלה שאורך להם יותר זמן והבכי הממושך של התינוק מלחיץ אותם ואת ההורים עוד יותר. יש כאלה שאין להם עדיין מספיק ניסיון ועל כן הם יזדקקו לעזרה של מוהל נוסף. בקיצור, יש לנו כאן הרבה נושאים לבדוק לפני שאנחנו מחליטים מי יהיה המוהל של התינוק. אז אנחנו כאן עם כל מה שחשוב לבדוק מראש כדי להבטיח שהכול יתנהל כשורה. לרווחת התינוק שזה הכי חשוב ומועיל כמובן גם לרווחתכם.

על מה יש לשים לב בבחירת המוהל?

ישנם ארבע אינדיקציות בעזרתם תיטיבו לבחור את המוהל הכי מתאים והכי מקצועי לביצוע ברית המילה.

  1. רישיון
  2. ניסיון וותק
  3. המלצות
  4. יחסי אנוש וזמינות

ונרחיב על כל אחד מהם.

רישיון זה הבסיס

בעבר לא ממש הקפידו על הדבר ולא הייתה לנו ממש דרך לבדוק האם למוהל שבחרנו יש רישיון לעסוק במילה. היום כל הנושא הזה הוא ממש מסודר. יש רשימת מוהלים מורשים שמוסמכים לעסוק במקצוע המהלות.

כל מי שרוצה להופיע ברשימת המוהלים מטעם משרד הבריאות. שזה כולל אישור הן של משרד הבריאות והן של הרבנות הראשית אמור ללמוד היטב את הנושא כולו. הוא אמור להיבחן, לצרף תוצאות של בדיקות רפואיות. לצד המלצות נדרשות וכך להיכנס אל הרשימה של הוועדה לפיקוח על מוהלים הבין משרדית שהוקמה בדיוק לצורך הזה. הוועדה מאגדת את הנציגים של שני המשרדים – הרבנות הראשית ומשרד הבריאות. מי שזוכה להיכנס לרשימה של הוועדה נהנה מהסמכה של שניהם ומרישיון של שניהם.

הרישיון הוא בעל תוקף של שנה בדרך כלל ויש לחדש אותו בכל פעם מחדש. כך מבטיחה הוועדה שכל המוהלים הפועלים תחת פיקוחה הם אכן מוהלים מוסמכים, שעברו הכשרה ולימודים (ראו קורס מוהלים). ולעיתים אפילו מומחים והם כשירים לחלוטין לקיים בריתות מילה.

אין חכם כבעל הניסיון

הניסיון בתחום הזה של בריתות מילה משקף יותר מכל את היכולות שיש למוהל. ככל שמדובר יהיה במוהל שהוא בעל וותק הרי הסבירות היא שהוא כבר נתקל בסוגים שונים ומקרים רבים של בריתות מילה. על כן, הוא גם ידע לפעול נכון בכל סיטואציה.

לכל מוהל מנוסה יש בארסנל הרבה סיפורים על מקרים של בריתות מילה מסוגים שונים. כאשר יש כאלה המחייבים מומחיות מיוחדת בביצוע. חשוב לבחור מוהל מנוסה, כזה שהצליח להתמודד בכבוד עם כל הסיטואציות בהם פגש במהלך שנות עבודתו.

המלצות על המוהל שלכם

ברוב המקרים אם תשאלו בני משפחה והורים 'איך היה המוהל?' לא תוכלו לקבל מידע מקצועי באמת. היות ולרוב אנשים מן השורה לא באמת יודעים מה תקין ומה לא תקין. מה שכן, אתם תוכלו לקבל

מידע על אודות היחס של המוהל אל התינוק ואל המשפחה, על התפקוד שלו בעת לחץ. וכן על הטיפול בתינוק גם לאחר הברית.

יחסי אנוש וזמינות

לקראת הברית ולרוב זה חשוב עוד יותר אחריה. זקוקה המשפחה לאוזן קשבת ולזמינות גבוהה מצד המוהל. אם זה לפני הברית ברור שההורים רוצים לקבל כמה שיותר מידע לגבי קיום הברית. חשוב להם והאמת גם למוהל לבדוק את התינוק קודם הברית כדי לקבל את האינפורמציה הנדרשת. המוהל אמור לראות ולבדוק את התינוק כדי להבטיח את כשירותו לקיום ברית המילה. כמו גם את אזור הברית עצמו כדי לראות שהכול תקין ולא יתגלו בעיות במהלך הביצוע של ברית המילה.

גם לאחר הברית, הזמינות של המוהל חשובה מאוד להורים. הם חייבים להבטיח כי על כל שאלה, חוסר שקט, דימום, חבישה. וכל מה שקשור לתינוק לאחר הברית, יהיה להם אל מי לפנות ולקבל את המענה המיידי. המוהל אף אמור להגיע לביקור בית אחרי הברית. כדי לוודא שהכול כשורה וניתן להסיר את החבישה.

מה עוד כדאי לקרוא לפני הברית?

  1. מי יכול להיות מוהל מוסמך?
  2. מה כדאי מוהל רופא או מוהל מוסמך מטעם הרבנות?
  3. תעריף למוהל – כמה צריך לשלם למוהל?
  4. למה צריך לעשות ברית מילה?
  5. כיצד קובעים תאריך לברית מילה?
אולי תרצה לחזור לחלק מסוים במאמר?
פרטי המחבר
מכון עליה
מכון עליה
'מכון עליה' הנה מכללה המפיקה אלפי קורסים תורניים בנושאים: קורס הכשרת שוחטים, הכשרת מוהלים מוסמכים, הכשרת סופרי סת"ם, הכשרת רב מקדש בחופה והכשרת משגיחי כשרות ועוד המון סוגים שונים של קורסים בכל רחבי הארץ ובעולם.

השאר תגובה

מאמרים נוספים על ברית מילה
מהגאון הגדול רבי עמרם פריד שליט"א הלכות ברית מילה זמן ברית מילה זמן המילה הוא ביום השמיני ללידה מהנץ החמה, וכל היום כשר למילה,…
כלי נגישות
עדכוני המכון
העדכון האחרון מאת מכון עליה
נפתחה קבוצת וואטסאפ לסופרי סת״ם

אם אתם סופרי סת״ם ואתם מעוניינים למכור את המוצרים שלכם, תוכלו לעשות את זה בקבוצת הוואטסאפ הזאת.

גם אם אתם מעוניינים לרכוש תשמישי קדושה מסופרי סת״ם ישירות תוכלו לעשות זאת בקבוצת הוואטסאפ הזאת.

שנה טובה