מהו מוהל רופא? ובמי כדאי לכם לבחור לברית?

כסא אליהו הנביא

רגע הברית של הבן שלנו הוא רגע מרגש מאוד ולא פחות מלחיץ מאשר שהוא שמח. כאשר אנחנו רוצים לבצע את הטקס היהודי העתיק ביותר בבן שלנו ולהכניס אותו לדת היהודית אנחנו יכולים לחוות לחץ וחשש שמא הברית עצמה תפצע אותו או תותיר בו חס וחלילה מום. הדרך הכי טובה להתמודד עם החרדה שלנו בנוגע לברית היא לבחור לשכור מוהל מוסמך שיבצע את הברית בבן שלנו. בשביל להיות מוהל מוסמך יש מסלול הכשרה רשמי וקבוע של הרבנות וקל לברר האם המוהל שהזמנו עבר אותו או לא.

מהו מוהל שהוא גם רופא מומחה?

הרבה מאוד אנשים מעדיפים ומרגישים יותר בנוח כאשר המוהל שהם שוכרים לברית של הבן שלהם הוא מוהל רפואי. מוהל שהוא גם רופא מוסמך יכול לבצע ביתר עדינות ומקצועיות את טקס הברית. כיום שיש מגמה בה גם הרבה מאוד אנשים בוחרים לבצע את הברית עוד בבית החולים עצמו (כמובן רק לאחר 8 ימים כפי שדורשת הדת) על ידי רופא מומחה שזה תחום המומחיות שלו.

האם כל מוהל הוא רופא?

למה חשוב לשים לב שאנחנו שוכרים מוהל מקצועי?

חשוב לשים לב שאנחנו שוכרים מוהל מקצועי – כי הנושא שעל הפרק הוא בטיחות ובריאות הבן שלנו. טעות שנעשית בברית יכולה לגרום לנזק בלתי הפיך לתינוקות ואחת הדרכים לוודא שהיא לא תקרה זה להקפיד על איכות המוהל שאנחנו שוכרים. מוהל מקצועי יהיה בעל תעודה בתחום מהמשרד לשירותי דת וגם מהרבנות הראשית.

איך אפשר להבטיח את בטיחות ברית המילה של הבן שלנו?

אם אנחנו רוצים להבטיח את בטיחות ברית המילה של הבן שלנו – קודם כל עלינו לוודא שביום בו מבוצעת הברית הבן שלנו במשקל מספק ושהוא לא חולה (מקורר או חולה חס וחלילה במחלה קשה יותר). כך למשל, תינוקות שנולדים פגים לרוב יעברו את טקס הברית רק לאחר שיגיעו למשקל מתאים, ישתחררו מהפגייה והרופאים שלהם יאשרו להם לעבור את הטקס. טקס הברית מהווה טראומה לתינוק אך למרבה המזל הטראומה חולפת מהר מאוד וילדים או אנשים בוגרים לא זוכרים בכלל את טקס הברית שלהם. בעת ביצוע הברית חשוב מאוד להקפיד על היגיינה וניקיון גם של התינוק וגם של המוהל והסנדק.

בסופו של דבר, בטיחות תהליך טקס הברית של התינוק שלנו היא הדבר החשוב ביותר. כל מוהל יבדוק לרוב את התינוק לפני שהוא יבצע בו ברית – הוא יוודא שהוא ערני ומרגיש טוב. לתינוק נותנים לעיתים טיפת יין בשביל לאלחש לו את הכאב של הטקס. כאשר טקס הברית נערך על ידי מוהל שהוא גם רופא בבית חולים אז לעיתים יתנו לתינוק שעובר את הטקס גם חומר מאלחש מקצועי יותר מאשר יין ואז בכלל לא יכאב לו והוא לא ירגיש כלום.

אולי יעניין אותך לקרוא:

אולי תרצה לחזור לחלק מסוים במאמר?

פרטי המחבר

Picture of מכון עליה
מכון עליה
'מכון עליה' הנה מכללה המפיקה אלפי קורסים תורניים בנושאים: קורס הכשרת שוחטים, הכשרת מוהלים מוסמכים, הכשרת סופרי סת"ם, הכשרת רב מקדש בחופה והכשרת משגיחי כשרות ועוד המון סוגים שונים של קורסים בכל רחבי הארץ ובעולם.

השאר תגובה

מאמרים נוספים על ברית מילה

מה הדין במילה לתינוק שנולד בזמן הקורונה או במלחמה בלא יכולת להזמין לו מוהל מחוץ לעיר, האם ניתן לבצע את הברית בזמן? או שצריך לדחות אותה? מאמר מאמר מאת הרב
ברית מילה, מוהלים, קורס מילה

מהגאון הגדול רבי עמרם פריד שליט"א הלכות ברית מילה זמן ברית מילה זמן המילה הוא ביום השמיני ללידה מהנץ החמה, וכל היום כשר למילה, אלא שזריזין מקדימין למצוה.ולכן אין לעכב

בחירת סנדק בברית מילה היא תהליך שמשלב כבוד, מסורת והקדשת קשרים משפחתיים או חברתיים. מה תפקידו? ואיך לבחור את הסנדק המתאים ביותר? המשיכו לקרוא
מדריכים
מה זה ברית יצחק? מה עושים בברית יצחק? למה עושים את זה והאם זה קשור לברית המילה? על כך ועוד, תוכלו לקרוא במאמר שלפניכם וגם להוריד את סדר הברית.
מדריכים
במאמר הזה נדבר על ברית לתינוק שנולד פג, לפי ההלכה: מתי עושים ברית מילה לפג? מה ההגדרה של תינוק פג? מתי צריך לדחות את הברית מילה?
מדריכים
בן נולד! מזל טוב! כעת עליכם להתחיל להיערך לקראת הברית מילה. אחד הדברים הבסיסיים שמופיעים ברשימה היא כרית לברית המילה. מה היא הכרית? ולמה צריך? המשיכו לקרוא
מדריכים