תמצות ושכתוב ההקדמה של ר' צבי ברוורמן לטוענים רבניים

פרק הדרכה שמסר הגר"צ ברוומן שליט"א בכינוס של טוענים רבנים במכון עליה. למסקנה הכי טוב להביא תמצות קצר וענייני ולהאריך לאחר מכן... כדאי לקרוא
הרב שלמה הורביץ

פרק הדרכה שמסר הגאון ר' צבי ברוומן שליט"א בכינוס של טוענים רבנים במכון עליה

הערות וטיפים לטוענים רבניים מוצלחים

רכוש משותף וזה נראה שייך להלכות שכנים אבל צריך לדעת ששכנים ברכוש משותף כיום הגדרתם שותפים, ולא להלכות שכנים ישנם רבנים ודיינים שטועים בזה.

שכן שגר למטה רוצה להצליל ולהסתיר שמש שלא יראו לחצר שלו. אבל כיון שהם שותפים כמו כל דיירים בבניין משותף לכך הוא לא יוכל לשנות ממה שהיה בתחילת השותפות. וכל ההלכות של הסתר אור והרחקת ד' אמות רלוונטי רק לשכנים ולא לשכנים שהם שותפים. אם מצאתם דיין שאינו יודע תגידו את זה.

הערה ראשונה לא לצעוק

יש דיינים שמה שמרגש אותם זה צעקות, אבל יש דיינים שמבינים שאין משמעות לצעקות. אם יש לך מה לומר תאמר ואל תצעק, לכן אתם כ'טוענים' צריכים ללמוד תחילה את הדיינים.

תבדוק להיכן אתה מגיע ומי הדיינים

הייתי יושב עם דיין אחד בעבר בשביל הסמכות שהייתי צעיר, והוא היה דיין מרשים עם זקן לבן, אבל הוא היה מתבלבל בין טאבו לתב"ע… כזה דיין תדבר אתו כמה שאתה רוצה ולא עשינו כלום. דבר ראשון תבדוק להיכן אתה מגיע ומי הדיינים, ואין על זה שליטה כי הולכים אחרי הנתבע ולוקח אותך להיכן שרוצה, ואם הוא שקרן הוא ילך למקום שיותר קל לשקר.. אלי לא מגיעים גנבים ולא קבלנים, הם מחפשים מישהו שלא מבין.

אחרי שהאדם דורש ללכת לבית משפט ישנם 2 בעיות:

  1. מה עם האיסור ללכת לערכאות.
  2. האם הוא נהפך להיות הנתבע.

וכי בגלל שהוא דורש ללכת לבית משפט הוא משפר עמדות? מה פתאום.

אחת מהבעיות שיש עם ה'טוענים' היא באמת כמו שאתם מכון עליה כותבים שיש מעט טוענים. זה גורם שרוב הטוענים! לא עושים עבודה רצינית, כי בשלמא עו"ד שיש לאלפים ולרבבות ולרובם יש קושי בעבודה [חוץ מהמיעוט המוכר והמצליח] ואין להם מספיק עבודה.

זה גורם לכך שגם המחיר של עו"ד יותר נמוך, וגם העבודה שהוא משקיע היא הרבה יותר טובה.

לעומת זאת 'טוענים' יש מעט, ואותם יחידים שיש להם גם שם, הם באים לא מוכנים לדיון והם לוקחים סכומים גבוהים.

ולמשל באו אלינו לבי"ד על דיון מעניין ששני גופים גדולים התווכחו על שטח ששוויו מיליוני דולרים, והיו חתומים שעל כל ויכוח יפסוק רב מסוים שהוא שייך לאחד מהגופים הללו. והצד השני טענו שאי אפשר לדון אצלו כיון שהוא בעל דבר, ולעומתם טען הגוף הראשון שעל זה גופא חתמתם שהוא יפסוק. והם באו לפנינו לדיון, והיה שם טוען אחד שקיבל סכום גבוה מאוד, וכשהוא הגיע לדיון הגיע לא מוכן ולא הביא שום חומר שום ידע – כלום, אלא רק צעק זה לא יכול להיות ועוד כמה גמרות ידועות… ולכן הצדדים מאוד אוהבים שה 'טוען' צועק וקורא לשני שקרן ורמאי ונותן לו בשיניים, וכל ההשפעה היא כלפי הבעלי דין ששכרו אותם, כי כלפי הדיינים שהם דיינים מנוסים אין לזה שום משמעות, אבל העיקר שהבעל דין מבסוט ואומר שההוא חלש ומדבר בעדינות. אני לא מפריע להם כדי לא להרוס לטוען… הם חלק מהקולגות שלנו..

להביא תמצות קצר ביותר של הדברים

הערה נוספת. הדבר הכי טוב לדיינים זה להביא תמצות קצר ביותר של הדברים, סיכום ארוך מתיש וגורם שלא יקראו אותו. הכי טוב להביא תמצות קצר וענייני ולהאריך לאחר מכן שאם יצטרכו לבדוק איזה נקודה מסוימת יסתכלו באריכות הטענות. אם הוא דיין מומחה וטוב יש לו עומס עבודה ויכלה הזמן ולא יכלו לקרוא את כל מכתבי הטוענים.

למידע על קורס טוענים רבניים של מכון עליה »

אולי יעניין אותך לקרוא:

אולי תרצה לחזור לחלק מסוים במאמר?
פרטי המחבר
Picture of הרב חיים רוטמן
הרב חיים רוטמן
יו"ר איגוד הטוענים הרבניים הארצי. רב בית ההוראה לדיני ממונות ובירור יוחסין "היכל המשפט" דומו"צ לענייני רפואה בהלכה ומרצה במכון עליה .

השאר תגובה

מאמרים נוספים על דיינות ומשפט
כלי נגישות
עדכוני המכון
העדכון האחרון מאת מכון עליה
תאריכים למבחני טוען רבני

לכל תאריכי מבחן טוען רבני במינהל בתי הדין לשנה הקרובה תשפ"ד- תשפ"ה (2024 למניינם)

שנה טובה