תפילין – סוגי הבתים הקיימים, וכשרותם

בית של תפילין

תוכן עניינים

מאת הרב יוחאי אוחיון

מרצה בקורס שיפוץ תפילין

סוגי הבתים הקיימים, וכשרותם

כמעט לכל ענף יש את השפה המקצועית שלו, את ה'קודים שבו משתמשים אנשי המקצוע של אותו התחום. גם לעוסקים בבתי תפילין ישנם מילים ומונחים בלתי מובנות לשאינו בקי ורגיל בפסי יצור, יצרני תפילין, וחנויות תשמישי קדושה כאלה ואחרים. במדור זה נגלה טפח, ונבאר עבור המעוניין לרכוש תפילין מספר מושגים בסיסיים וחשובים. 

*מקובל להבחין בין ארבעה סוגי בתים:

מהודרים, מעור אחד בהמה גסה:

סוגי תפילין
בית של ראש בהמה גסה

לבתי התפילין  מבהמה גסה עדיף להשתמש בעור שור הרך יותר מאשר עור פרה. ככל שהעור הוא פחות שומני, הוא מעולה יותר. העור ניטל מן הלחיים והצוואר, מכל שור אפשר לייצר בד"כ בית אחד של ראש או שני בתים של יד.

מהודרים, מעור אחד בהמה דקה:

צורת הבתים נעשית על ידי מתיחת העור [הקלף] על גבי דפוס בתי התפילין, בחללי הבתים מכניסים עור קשה כדי לעבות את התיתורא. כמו כן מוסיפים עור עבה בין התיתורא העליונה לתחתונה כדי לעבות את התיתורא.      אחת ההבחנות בין בתים מבהמה דקה לגסה, היא על ידי מבט על תחתית בתי התפילין. שבתפילין מבהמה גסה גיד התפירה העובר מנקב לנקב עובר בתוך חריץ, ואילו בבתי תפילין מבהמה דקה, אין החריצים הללו נעשים בגלל דקות העור. 

**פשוטים: 

בתי תפילין
בתי תפילין פשוטים, קלפים תחובים בבית של ראש בכדי ליצור מחיצות

קיימים כמה דרכים לעשיית הבתים. בתפילין של יד, יש הלוקחים שתי רצועות של עור, מקפלים כל אחת בצורת חי"ת ומדביקים אותן זו על גב זו, ועל ידי כך נוצרות ארבע דפנות. ובשל ראש מוסיפים מבפנים שלש מחיצות, כדי לחלק את הבית לארבעה תאים, וחותכים בעור החיצון שלשה חריצים כנגד המחיצות שנוספו מבפנים.     ויש העושים ארבעה תאים נפרדים מקלף דק ומכניסים אותם לתוך הבית [העשוי מעור עבה] וחותכים בעור החיצון חריצים כנגד בין התאים מבפנים.

פשוטים מהודרים:

בתי תפילין
בתי תפילין פשוטים מהודרים, כל הקציצה חתיכת אחת.

בתפילין אלו בתי הפרשיות עשויות מקלף אחד [ולא כפשוטים מדיבוק קלפים אחדים]  אך שלא כבתפילין מבהמה גסה ותפילין מבהמה דקה- הבתים והתיתורא אינם מאותו עור.     בין התיתורא העליונה לתחתונה, מניחים ריבוע עור [המעובד לשם תפילין] לעיבוי התיתורא.

בתי תפילין
בתי תפילין פשוטים, תיתורא ומעברתא שאינם יחידה אחת (בית של ראש)

*  בפרק זה נעזרתי בספרו הבהיר של הרב צבי כהן, תפילין הלכה ומעשה, המלווה בתמונות ואיורים ייחודיים, עיין שם ותרווה נחת.

**  עיין מה שכתבתי בספרי 'יסודות בתי התפילין' בעניין 'בתים שאינם מעור אחד', בדעת מרן הש"ע, שיש פוסלים ויש מכשירים בדיעבד.

אולי תרצה לחזור לחלק מסוים במאמר?
פרטי המחבר
מכון עליה
מכון עליה
'מכון עליה' הנה מכללה המפיקה אלפי קורסים תורניים בנושאים: קורס הכשרת שוחטים, הכשרת מוהלים מוסמכים, הכשרת סופרי סת"ם, הכשרת רב מקדש בחופה והכשרת משגיחי כשרות ועוד המון סוגים שונים של קורסים בכל רחבי הארץ ובעולם.

השאר תגובה

מאמרים נוספים על מצוות תפילין
המדריך לרכישת  תפילין: רבים הם האבות שבנם בכורם מתקרב לגיל מצוות,  ולא בקיאים בדרך ובצורה שבו ירכשו לבנם את התפילין בפעם הראשונה , אז…
מצוות תפילין אחת ממצוות החשובות ביהדות כל נער מגיל בר מצווה מחויב בהנחת תפילין, מצוותה כל היום, אך היום נוהגים להניח רק בתפילת שחרית…
כלי נגישות
עדכוני המכון
העדכון האחרון מאת מכון עליה
ספר הכשרות הלכה למעשה – בהוצאת מכון עליה

הספר המבוקש ׳ספר הכשרות הלכה למעשה׳ יצא לאור במהדורה חדשה תשפ"ג. עם מלא הוספות ונספחים, כמו נספח על משקאות חריפים, ומראה מקומות.

ספר הכשרות הלכה למעשה
שנה טובה