לימודים גבוהים במגזר החרדי

רק בישראל אפשר לשלב השכלה גבוהה עם אווירה יהודית דתית תוך כדי לימודים המפתחים ומחזקים את הזהות היהודית. 

מכללות בארץ מציעות לימודי תואר ראשון או לימודי תעודה המותאמים במיוחד לסטודנטים מהמגזר החרדי. אנשים המבקשים לשלב לימודים גבוהים באווירה שלא תתנגש עם אורח החיים היהודי. מוסדות החינוך להשכלה גבוהה מספקים מתקנים המאפשרים לסטודנטים החרדים ללמוד ולשמור על אורח חייהם, כמו בתי כנסת או קפיטריות כשרות. 

בין המסלולים המבוקשים בקרב הסטודנטים מהמגזר החרדי נמצאים שני מסלולים פופולריים ביותר, ובהם נתמקד הפעם: לימודי ניהול ולימודי חינוך. 

חשוב לדעת שיש בארץ מכללות המאפשרות לסטודנטים בתואר ראשון לניהול, או לחינוך, להתמחות בתחום ספציפי כבר במהלך הלימודים לתואר ראשון.

גם תואר ראשון בחינוך וגם התמחות

יש מכללות המציעות שני מתכונות ללימודי החינוך: חד חוגית ודו חוגית.

 • מתכונת חד חוגית – כדאי לבדוק את האפשרות לקבל תואר ראשון בחינוך במסגרת תכנית לימודים זו, המורכבת למעשה מחמישה חלקים:
 • לימודי ליבה (שיעורי חובה)
 • שיעורי בחירה בחינוך
 • אשכולות למידה (מבחר שיעורים מאשכולות ידע ספציפיים הנלמדים במסגרת התואר בחינוך: הגיל הרך, ייעוץ חינוכי, ניהול במערכות חינוך, אוריינות שפה ומתמטיקה)
 • קורסים מתודולוגיים (כתשתית ללימוד מתקדם למורים, לגננות ולבעלי תפקידים במערכת החינוך)
 • לימודי העשרה 
 • מתכונת דו חוגית – מומלץ לבחון את האפשרות לקבל תואר בחינוך במתכונת דו חוגית, ובכך לזכות בתואר רב תחומי שמציע לכם להיות צעד אחד לפני כל שאר בוגרי המכללות המחפשים עבודה בשוק התעסוקה, התחרותי המקומי כשהם מסיימים את לימודיהם. 

תואר רב תחומי גם פותח בפניכם חלון לפיתוח קריירות שונות וכמובן להמשך לימודים לתארים מתקדמים.

דוגמה למסלולים המוצעים במתכונת הדו חוגית, לקבלת תואר ראשון רב תחומי:

 • מסלול חינוך וסוציולוגיה – מקשר בין מדעי החברה, מדעי הרוח והחינוך ומתאים לסטודנטים שמתעניינים בעולם האנושי והחברתי.
 • מסלול ניהול וחינוך – מטפח מנהיגות חינוכית לניהול ולהנהגת צוות מורים ועוד
 • מסלול חינוך וקרימינולוגיה – מחבר גם הוא בין מדעי החברה למדעי הרוח והחינוך.

ומה באשר לתעודת הוראה?

יש מכללות המציעות לכם לשלב תואר ראשון בחינוך עם לימודים לתעודת הוראה, תוך התמחות למשל: בחינוך המיוחד או בגיל הרך.

גם B.A בניהול וגם התמחות

מסלול הניהול מציע תכניות לימודים מודרניות המשלבות את אסכולת הניהול ואת הידע האקדמי עם כלים יישומיים ואופרטיביים הנדרשים לאנשים השואפים לעשות קריירה בתחום הניהול.

ההתמחויות במסגרת התואר הראשון בניהול מאפשרת לסטודנטים לבחור בתחום התמחות אשר מקנה ידע ומיומנויות נרחבות במיוחד באחד התחומים הבאים:

 • ניהול עסקים קטנים ובינוניים – תואר זה מכשיר את הסטודנט למשרה של מנהל בעסק קטן או בינוני. הידע האופרטיבי והכלים המעשיים יאפשר לסטודנטים במסלול זה להשתלב בעבודה במסגרת גופים מוסדיים או באחד מענפי התעשייה השונים.
 • ניהול לוגיסטיקה – תואר זה מכשיר את הסטודנט לשמש כמנהל לוגיסטיקה, תפקיד משמעותי ביותר בעולם המודרני שבו כל ארגון שואף לצמוח ולתפקד לא רק במישור המקומי, אלא גם לפרוץ את גבולות הארץ לעבר המישור הבינלאומי. 
 • ניהול אסטרטגי של משאבי אנוש – מטבע הדברים, כוח העבודה בארגון הוא ליבו של כל עסק או חברה. הכלים המוקנים במסגרת מסלול זה יזכו את הסטודנטים בידע שימושי הנוגע לניהול משאבי אנוש בארגונים ובחברות מובילות במשק הישראלי.
 • בנקאות ומימון נדל״ן – תואר ראשון בתחום המשלב בין ידע מתחום הנדל״ן לידע הנוגע לתחום המימון הבנקאי.

גם B.A בניהול וגם הסמכה מקצועית

במסגרת מסלול, שנקרא ׳תואר תואר׳, הסטודנטים החרדים יכולים לרכוש לעצמם מקצוע ולסיים תואר ראשון כשהם מצוידים בכלים ובידע אופרטיבי לקראת השתלבותם בשוק התעסוקה המודרני, התחרותי והדינמי. במסגרת לימודים אלה תוכלו לבחור בין ארבע אפשרויות מרתקות:

 1. תואר ראשון בניהול ותעודת הסמכה כיועץ משכנתאות וכלכלת המשפחה
 2. תואר ראשון בניהול ותעודת הסמכה כחשב שכר בכיר
 3. תואר ראשון בניהול ותעודת הסמכה בייעוץ ובפיתוח ארגוני 
 4. תואר ראשון בניהול ותעודת הסמכה בניהול פרויקטים

להתחיל במכינה קדם אקדמית

המכללות מציעות גם לימודים במסגרת מכינות קדם אקדמיות. מכינות אלה מתאימות לסטודנטים שזקוקים להשלמת בגרויות או שמעדיפים לזכות בהכנה טובה לקראת הלימודים האקדמיים עצמם. הלימודים במכינה מתקיימים מספר פעמים בשנה (במועד קיץ, סתיו או אביב), חלקם לימודי בוקר וחלקם לימודי ערב, כך שתוכלו לבחור במכינה המתאימה ביותר לצרכים שלכם. 

אולי תרצה לחזור לחלק מסוים במאמר?
פרטי המחבר
מכון עליה
מכון עליה
'מכון עליה' הנה מכללה המפיקה אלפי קורסים תורניים בנושאים: קורס הכשרת שוחטים, הכשרת מוהלים מוסמכים, הכשרת סופרי סת"ם, הכשרת רב מקדש בחופה והכשרת משגיחי כשרות ועוד המון סוגים שונים של קורסים בכל רחבי הארץ ובעולם.

השאר תגובה

מאמרים נוספים כללי
הלכות לסוכות הן הוראות דתיות והלכתיות המקובלות ביהדות לגבי בניית ושימור הסוכה, המצוות שיש לקיים במהלך חג הסוכות והנהגות נוספות במהלך החג. …
כלי נגישות
עדכוני המכון
העדכון האחרון מאת מכון עליה
ספר הכשרות הלכה למעשה – בהוצאת מכון עליה

הספר המבוקש ׳ספר הכשרות הלכה למעשה׳ יצא לאור במהדורה חדשה תשפ"ג. עם מלא הוספות ונספחים, כמו נספח על משקאות חריפים, ומראה מקומות.

ספר הכשרות הלכה למעשה
שנה טובה