בית מדרש גבוה להלכה ומעשה

המציאות בענין "חלק בית יוסף"

הנה כידוע דעת מרן הבית יוסף שצריך להקפיד שהבשר יהיה "חלק", כלומר שהריאה תהיה ללא רירים וסירכות.

אולם הרמ"א כתב להתיר במידה והסירכא מתמעכת או ע"י משמוש, ואף שלפני עשרות שנים היה נדיר לראות מציאות של בשר "חלק", כיום אחרי שהגר"ע יוסף זצ"ל עורר את מודעות הציבור הספרדי לענין זה, הרי שכל כשרות של בד"ץ מכל סוג כמעט, מכריזה על עצמה שהבשר הוא חלק, אף לדעת הבית יוסף,.

אמנם מי ששם לב יראה שיש פער מחירים גבוה מאוד במחירים בהכשרים השונים, דבר הנובע כמובן מההפרשים באחוזי ה"חלק" בין מערכות הכשרות, ובמאמר זה עלינו להסביר את הגדרת ההבדל בין ההכשרים, שמצדיק פערים אלו בין מערכות הכשרות.

ההבדל הוא שבאופן שיש סירכא הרי שיש מתירים לקלפה או למעכה או לנתקה, ורק אם גם אחרי זה עדיין הסירכא נשארה הרי שהדבר אסור באכילה לדעת הרמ"א, ובדברינו כאן הבאנו שלושה הגדרות שונות, "מעיכה", קילוף", ו"ניתוק", והנה אף הרמ"א לא התיר דבר זה בשופי, אלא כתב "שהוא קולא גדולה" "ואין למחות בידם", וא"כ הדבר אינו פשוט כלל אף לבני אשכנז, ובפרט שהרבה מהאחרונים כגון הגר"א ועוד החמירו בקילוף ומיעוך, ולמעשה רבנים המבינים בנושא זה אומרים שהמציאות היא שרק 3%  זה חלק לגמרי ממש, שאין שום סירכא כלל, אבל בד"כ יש סירכות שיורדות ע"י קילוף קל, שע"ז יש אומרים שמותר לכו"ע.

והמציאות היא שבדברים האלה ישנו הרבה שטח אפור, מהו קילוף קל, ומהו מיעוך, ובזה טמון ההבדל בין גופי הכשרות, שכמובן המחירים תלויים באחוזי הבשר החלק.

[נכתב כחומר למחשבה, לבאר את המציאות בנושא זה, ואין לפסוק עפי"ז הלכה למעשה]

פרטי המחבר

השאר תגובה

קטגוריות
פוסטים אחרונים
הקורסים ב'מכון עליה'

הידעת!

הידעת!
מכון עליה
פרי דיוקן של ע"ז (הבודהה) כשר?

האם הפרי שצורתו ספק ע"ז כשר לאכילה? בארצות המזרח סין וכדו.. מקדישים חשיבות רבה לפירות מבחינה “רוחנית”. ויש פרי ששמו פרי הבודהה (מקורו כנראה מגויאבה)

לדעת עוד »
מתעניין באחד הקורסים שלנו?

בחר בקורס שמעניין אותך והכנס שם וטלפון ואנו נחזור אליך.

רוצה להיות בן 'עליה'?

בוא והצטרף לאלפי בוגרינו שהשתלבו במקצוע תורני

מכון עליה
מהלכה למעשה
אלפי מאמרים, דרשות, והלכות שנכתבו על ידי מיטב רבני המכון, בפינה זו יש מידע בכל הנושאים הנלמדים ב'מכון עליה', פינה זו מיועדת לכלל הגולשים באתר ובעיקר כדי לתת מענה בכל החומר הנלמד עבור בוגרי המכון, בנוסף אנו נעלה מידי יום כל מיני חדשות מעניינות והגיגים הלכתיים מעניינים מאוד.
חדש באתר!
מאמרים נוספים
מעלין בקודש עם מכון עליה

רוצה לעלות בסולם ההצלחה ולהגיע לפרנסה בשפע ע"י מקצוע תורני מכובד? 

אנו מזמינים אותך לבית המדרש מהלכה למעשה!
'מכון עליה' המכון המוביל והמוכר בארץ ובעולם לעיסוק במקצועות קודש, מעל 20,000 בוגרים!

בחר במקצוע המתאים לך מתוך מגוון רחב של קורסים.

הקורסים הבאים נפתחים בקרוב
שריין מקום גם עבורך