כיצד לבחור מוהל לברית

מזל טוב! תינוק נולד! מן הסתם אתם חושבים על טקס הברית מזה זמן עוד טרם הלידה. השאלה היא כיצד לבחור מוהל לברית?
כיצד לבחור מוהל לברית

מזל טוב! תינוק נולד! מן הסתם אתם חושבים על טקס הברית מזה זמן עוד טרם הלידה. כעת לאחר הלידה מגיע רגע האמת בו אתם אמורים לסגור את כל הקצוות.

אין ספק כי המוהל הוא בעל התפקיד הכי מרכזי והכי משמעותי בטקס של הברית. ועל כן חשוב לבחור מוהל מומחה ובעל ניסיון. השאלה היא כיצד לבחור מוהל לברית?

איך תבחרו מוהל לברית?

ישנה ועדה משותפת לרבנות הראשית ולמשרד הבריאות. שעוסקת בהסמכה ובפיקוח על המוהלים (הנקראת – הוועדה לפיקוח על מוהלים). הוועדה מסמיכה את המוהלים ואף מנהלת בקרה אחר הפעילות שלהם. בגלל זה חשוב מאוד לבחור אך ורק מוהל שהוסמך על ידי הוועדה הבינמשרדית הזו. רק כך תוכלו להיות רגועים שברית המילה תיערך בצורה הנכונה הן מבחינה רפואית והן מבחינה הלכתית. וכמובן לבחור במוהל שעבר הסמכה מקצועית מעבר לוועדה, והשתתף בקורס מוהלים.

איך נדע האם המוהל מוסמך על ידי הוועדה להסמכה ופיקוח על מוהלים?

כשאתם ניגשים לבחור את המוהל שלכם או שהוא פנה אליכם כדי להציע את שירותיו, עליכם לבדוק ברשימת המוהלים המוסמכים ולוודא כי אכן מדובר באיש מקצוע מוסמך לתפקיד. חשוב לברר האם ההסמכה של המוהל עדיין תקפה ובהתאם לכך לקבל את ההחלטה.

הנחיות לקראת הברית

אך טבעי הוא שתחושו לחץ ומתח לקראת אירוע ברית המילה. אחרי הכול אתם מוסרים תינוק קטן בן שמונה ימים לידיו של המוהל כאשר הפרוצדורה של הברית היא בעצם פרוצדורה כירורגית. אם היא חלילה לא תבוצע בצורה הנכונה, התינוק עלול להינזק. על כן, חשוב ממש לשוחח עם המוהל לקראת הברית, לבקש ממנו הנחיות מפורטות לשעות של לפני ברית המילה כמו גם לשעות ולימים שאחריה.

המוהל אמור ליצור עמכם קשר כיממה לפני ברית המילה זאת לאחר שהוא כבר בדק את התינוק באופן פיזי קודם לכן. המוהל יסביר לכם על כל השלבים של ברית המילה, יענה על כל השאלות שלכם ואף ינחה אתכם איך להלביש את הילד לקראת האירוע. מתי לרחוץ אותו (לרוב ההמלצה היא שלא לרחוץ קרוב לברית כדי שלא ייווצר מצב של קושי לעצור את הדימום) מתי להאכיל אותו (אין להאכיל את התינוק קרוב מידי לאירוע כדי למנוע מצב של הקאה או חלילה חנק)

הציוד שלכם לאירוע הברית

המוהל ייתן לכם רשימת ציוד שעליכם להביא למקום בו יתקיים הברית כמו חיתולי בד או פלנל לצורך עיטוף התינוק לאחר הברית, חיתולים חד פעמיים, שמן או משחה המיועדים לשימוש לאחר ביצוע הברית, יין שעליו מברכים בעת הברית ואף מרגיעים בעזרתו את התינוק.

הנחיות רפואיות לאחר הברית

המוהל אמור להנחות אתכם לגבי הטיפול בימים הראשונים לאחר הברית. זה כולל מעקב אחר מתן שתן, מעקב אחר דימום כמו כן הקפדה על טיפול בצלקת באופן סטרילי. המוהל אף יגיע לאחר יומיים כדי להסיר את החבישה ולוודא שהכול תקין.

אולי יעניין אתכם להמשיך לקרוא בנושא ברית מילה להורים טריים:

אולי תרצה לחזור לחלק מסוים במאמר?
פרטי המחבר
Picture of מכון עליה
מכון עליה
'מכון עליה' הנה מכללה המפיקה אלפי קורסים תורניים בנושאים: קורס הכשרת שוחטים, הכשרת מוהלים מוסמכים, הכשרת סופרי סת"ם, הכשרת רב מקדש בחופה והכשרת משגיחי כשרות ועוד המון סוגים שונים של קורסים בכל רחבי הארץ ובעולם.

השאר תגובה

מאמרים נוספים על ברית מילה
כלי נגישות
עדכוני המכון
העדכון האחרון מאת מכון עליה
תאריכים למבחני טוען רבני

לכל תאריכי מבחן טוען רבני במינהל בתי הדין לשנה הקרובה תשפ"ד- תשפ"ה (2024 למניינם)

שנה טובה