תפילה לחתן וכלה ביום החתונה

תפילה לחתן וכלה ביום החתונה

יום החתונה הוא יום קדוש חשוב ומרגש מאוד עבור החתן והכלה. מקובל לומר כי יום זה הוא כיום הכיפורים כאשר החתן והכלה זוכים למחילת עוונות ביום זה. זהו יום בו שניהם אמורים להעתיר לתפילה בפני בורא עולם ולבקש על ביתם ועתידם. אז מצד אחד יש לנו כאן יום רציני ומרגש כאשר רבים נוהגים שהחתן והכלה יצומו ביום זה עד לחופה. מצד שני זה יום שמח ומיוחד כאשר בני הזוג זוכים להקים את ביתם.

תפילות לחתן וכלה

תפילה מיוחדת לחתן ולכלה ליום חופתם

בא/ה אַנִי לְפָנֶיךָ, ה' אֶלוֹקַי וֵאלֹקֵי אַבוֹתַי, כְּעָנִי בַּפֶתַח הַמְבַקֵש רַחֲמֶיךָ הָרַבִּים. אָנָא ה' אָב הָרַחֲמָן, כְּרַחֵם אָב עַל בָּנִים רַחֵם עָלַי. וְאע"פ שֱׁאֵינִי כְּדָאִי/ת וְשָׁווה לְכָל זֶה, אַבָל אַתָּה קַבֵּל תְּפִלָתִי לְפָנֶיךָ, וְעַנֵנִי כְּמַתְּנַת חִינָם חָנֵנִי וְזַכֵּנִי (ויאמר החתן את שם הכלה, והכלה את שם החתן) [פלוני/ת בן/בת פלונית] לִבְנוֹת בָּיִת נֶאֱמָן בְּיִשְׂרָאֵל עִם (ויאמר החתן את שם הכלה, והכלה את שם החתן) [פלוני/ת בת/בן פלונית], וְנִזְכֶּה לְהִיכָּנֵס לָחוּפָּה בְּשָׁעָה טוֹבָה וּמוּצְלַחַת כְּדָת מֹשֶה וְיִשְרָאֵל, וְתַּכְנִיס בְּלִבֵּנוּ רוּחַ טַהֳרָה וּקְדוּשָׁה וְנֶפֶשׁ זַכָּה וֹּבָרָה בֵּינִי וּבֵינה/ו.

וִיהִי רָצוֹן ה' אֶלוֹהַי וֵאלוֹהֵי אַבוֹתַי שֱׁיְהֵא זִיווּגֵנוּ עוֹלֶה יָפֶה, זִיווּג שֶׁל אַהַבָה וְאַחְוָה וְשָׁלוֹם וְרֵעוּת, וְהֲעַרָכָה זֶה אֶת זֶה, זִיווּג הָגוּן שֶל יִרְאֲת שָׁמַיִם וְיִרְאַת חֵטְא, זִיווּג שֶׁנִזְכֶּה בּוֹ בְּזֶרַע בַּר קַיָימָא, וּלְגַדֵל בָּנִים וּבְנֵי בָנִים, זֶרַע קוֹדֶש, דְבֵקִים בַּה' וּמְאִירִים אֶת הָעוֹלָם בְּמִצְוֹת וּמַעֲשִים טוֹבִים, זִיווּג שֶׁיְקוּיָם בּוֹ: "אֶשְׁתְּךָ כְּגֶפֶן פֹּרִיָּה בְּיַרְכְּתֵי בֵיתֶךָ, בָּנֶיךָ כִּשְׁתִלֵי זֵיתִים סָבִיב לְשֻׁלְחָנֶךָ", זִיווּג שֱׁתַּמְשִׁיךְ עָלֵינוּ בְּנִשְׁמֹתֵנוּ, רוּחֵנוּ, נַפְשֵׁנוּ וְגוּפֵנוּ קְדוּשָׁה וְטַהֳרָה בְּמַחֲשָׁבָה בְּדִבּוּר וּבְמַעֲשֶׂה.

יְהִי רָצוֹן מִלְפָנֶיךָ שֶׁתְּטֲּהֲרֵנוּ וּתְקַדְשֵׁנוּ וְתַשְׁפִּיעַ עָלֵינוּ שֶׁפַע בִּרְכוֹתֶיךָ מִן הַשָׁמַיִם, וְתַשְׁכִּין שְׁכִינָתְךָ הַקְדוֹשָה בֵּינֵינוּ, וְתִתְרַצֶה בְּמַעֲשֵׂנוּ, וְתְזַכֵּנוּ לַעֲשׂוֹת רְצוֹנֶךָ תָּמִיד כָּל יְמֵי חַיֵינוּ.

[מכאן והלאה תפילה לכלה :] וִיהִי רָצוֹן מִלְפָנֶיךָ שֶׁאַסַיֵיעַ לְ (שם החתן:) [פלוני בן פלונית] בַּעֲבוֹדָתֶךָ, וְיוּכַל לַעֲלוֹת וּלְהִתְעֲלוֹת בְּמַעֲלוֹת הֲתּוֹרָה וְהֲיִרְאָה, הָאֵר עֵינָיו שֶׁיֵדַע לְכַוֵון לַאֲמִיתָּהּ שֶׁל תּוֹרָה, וְתִבְעָר בּוֹ אֵשׁ הֲתּוֹרָה וְהֲקְדוּשָׁה, וְיִזְכֶּה לָשֶׁבֶת בְּאָהֳלָהּ שֶׁל תּוֹרָה כָּל יְמֵי חֲיָיו, וְיִהְיוּ דִבְרֵי תּוֹרָה עַרֵבִים וּמְתוּקִים בְּפִיו. הוֹרֶה לוֹ ה' דַרְכֶּךָ וְנֲחֲהוּ בְּאוֹרַח מִישוֹר, תֵּן לוֹ כֹּחַ שֶיוּכַל לִלְמוֹד בְּהַתְמָדָה, וְשֶׁיְהֵא חֶלְקוֹ עִם צַדִיקֵי עוֹלָם. זַכֵּנִי לִהְיוֹת אִישָׁה אוֹהֱבֶת, מַעֲרִיכָה אֶת בַּעֲלִי וְיְלָדַי, וְשֶׁאֶזְכֶּה לִהְיוֹת "אִישָׁה כְּשֵׁרָה עוֹשָׂה רְצוֹן בַּעֲלָהּ". [עד כאן מוסיפה הכלה]. הֲאַצֵל עָלֵינוּ מִמְרוֹמְךָ רוּחַ טַהֳרָה וּקְדוּשָׁה, יִרְאָה וְשִׂמְחָה, וְהֲצִילֵנוּ מִכָּל הִרְהוּר רָע וְדָבָר רָע וּמְכוּעָר, הֵן בְּמַחֲשָׁבָה, הֵן בְּדִיבּוּר, הֵן בְּמַעֲשֶה, וְתֵן חֱלְקֵנוּ בְּתוֹרָתֶךָ, הָאֵר פָּנֶיךָ וְנִיוָושֵעָ, וּמַלֵא כָּל מִשְׁאֲלוֹת לִבֵּנוּ לְטוֹבָה. אָמֵן כֵּן יְהִי רָצוֹן.

תפילה להקמת בית נאמן בישראל

רִבּוֹנוֹ שֶׁל עוֹלָם, בִּשְׁעַת רָצוֹן זוֹ עוֹמְדִים הֶחָתָן וְהַכַּלָּה תַּחַת הַחֻפָּה לְיַסֵּד בַּיִת נֶאֱמָן בְּיִשְׂרָאֵל.
אָנָּא יִשְׁתַּבַּח שִׁמְךָ לָעַד, בְּרַחֲמֶיךָ הָרַבִּים זֶכֵּם לְהָקִים בַּיִת כָּשֵׁר וְנֶאֱמָן וְיִהְיֶה בֵּיתָם בִּנְיָן עֲדֵי עַד עַל אַדְנֵי הַתּוֹרָה וְהַיִּרְאָה, וְתַשְׁרֶה שְׁכִינָתְךָ בְּבֵיתָם מִתּוֹךְ אַהֲבָה וְאַחְוָה, הֲבָנָה, שָׁלוֹם וְרֵעוּת. תֵּן לָהֶם חַיִּים אֲרֻכִּים וְטוֹבִים שֶׁל שִׂמְחָה אֲמִתִּית וּפְנִימִית מִתּוֹךְ יִשּׁוּב הַדַּעַת, שַׁלְוָה וּבְרִיאוּת אֵיתָנָה וְתַבְרְכֶם בְּכָל מִינֵי בְּרָכָה, וְתַשְׁפִּיעַ עֲלֵיהֶם מִשֶּׁפַע אוֹצָרְךָ הַטּוֹב, וְהַצְלִיחֵם בְּרוּחָנִיּוּת וּבְגַשְׁמִיּוּת בְּכָל מִלֵּי דְּמִיטַב, פַּרְנָסָה בְּכָבוֹד וּבָרֶוַח, וּתְזַכֵּם בִּמְקוֹם יִשּׁוּב נוֹחַ וּמֻצְלָח לְקַיֵּם כָּל דִּבְרֵי תּוֹרָתֵנוּ בִּקְדֻשָּׁה, מִתּוֹךְ יִרְאַת שָׁמַיִם טְהוֹרָה אַהֲבָה וְשִׂמְחָה תְּמִידִית. וְכֵן יְהִי רָצוֹן מִלְּפָנֶיךָ מֶלֶךְ רָם וְנִשָּׂא שֶׁתְּבָרְכֵם "בִּרְכַּת שָׁדַיִם וָרָחַם", וּזְכֶּם לְהִפָּקֵד בְּנָקֵל בְּזֶרַע קֹדֶשׁ שֶׁל קְיָמָא וּלְהַעֲמִיד דּוֹרֵי דּוֹרוֹת שֶׁל בָּנִים וּבָנוֹת צַדִּיקִים וִישָׁרִים, כֻּלָּם שׁוֹמְרֵי תּוֹרָה וּמְקַיְּמֵי מִצְווֹת מִתּוֹךְ יִרְאַת שָׁמַיִם טְהוֹרָה וּבְרִיאוּת אֵיתָנָה, וְיִרְווּ מֵהֶם רֹב נַחַת וְאֹשֶׁר. וּפָרוּס סֻכַּת שְׁלוֹמְךָ עַל כָּל יוֹצְאֵי חַלְצֵיהֶם וְעַל כָּל הַמְּחֻתָּנִים. וְנִזְכֶּה כֻּלָּנוּ יַחַד לְקַבֵּל פְּנֵי מְשִׁיחַ צִדְקֵנוּ וְלִרְאוֹת בְּבִנְיַן בֵּית מִקְדָּשֵׁנוּ וְתִפְאַרְתֵּנוּ בִּכְלַל עַמְּךָ בֵּית יִשְׂרָאֵל בִּמְהֵרָה בְּיָמֵינוּ אָמֵן.

בגלל שמדובר ביום גדול כל כך, חשוב להתכונן היטב וגם החתן וגם הכלה ילמדו הלכות וסדר התהליך החתן ביום החתונה. גם אם הם נערכים לתהליך חתונה ברבנות. כך הם יוכלו לסדר לעצמם תוכנית ברורה וסדר יום מוקפד בו הם אכן יוכלו להספיק את כל מה שהם צריכים ביום העמוס שלפניהם. מצד אחד הם בוודאי ירצו להעתיר בתפילה ביום זה ומצד שני יש את ההכנות הטכניות הרבות. מסיבה זו חשוב כל כך לבנות לו"ז מאוד מדויק שיכיל את כל מה שחשוב שיהיה ביום הזה.

תפילות, התארגנות לחתונה, תסרוקת, איפור, צילומים וכן הלאה.

היו מגדולי ישראל שאמרו כי חבל על יום גדול שכזה – יום החופה והקידושין שהוא ניתן בידיים כל כך צעירות ולא מנוסות. הזוג הצעיר שעומד לפני נישואיו לא באמת מכיר את החיים על כל מה שכרוך בהם במיוחד אם הם נישאים בגיל צעיר. אז לכן חשוב כל כך ללמוד על מהות היום, להכין את בני הזוג לקראת היום הגדול ופשוט לשבר את אוזניהם בדבר הזכות הגדולה שיש להם ביום הזה להתפלל ולבקש על עתידם כאשר שערי שמיים פתוחים לפניהם.

אולי תרצה לחזור לחלק מסוים במאמר?

פרטי המחבר

Picture of מכון עליה
מכון עליה
'מכון עליה' הנה מכללה המפיקה אלפי קורסים תורניים בנושאים: קורס הכשרת שוחטים, הכשרת מוהלים מוסמכים, הכשרת סופרי סת"ם, הכשרת רב מקדש בחופה והכשרת משגיחי כשרות ועוד המון סוגים שונים של קורסים בכל רחבי הארץ ובעולם.

2 תגובות

השאר תגובה

מאמרים נוספים על חופה וקידושין

חתונה ברבנות: כל מה שחתן וכלה צריכים לדעת על הכנה לחופה וקידושין עפ"י ההלכה והמנהג היהודי. מידע חיוני, טיפים וכלים לעבר חתונה מוצלחת.
מדריכים
אז מלבד החופה והקידושין יש דבר נוסף עליו יש להקפיד לקראת הנישואין וזוהי הטבילה במקווה. מה כולל התהליך? מתי יש לקיים את הטבילה? המדריך המלא
הלכות
הלכות חופה וקידושין: ישנן הלכות שונות ביום החופה כאשר אלו מעניקים את התוקף ההלכתי לנישואין. ללא קיום ההלכות הללו, הנישואין לא יהיו תקפים.
הלכות
סערה בעולם הדיינות, גדולי הדיינים והפוסקים בארץ ורבני לונדון בראשות גדולי ישראל יוצאים נחרצות נגד פסק דין תקדימי שהתקבל בבית הדין הרבני בת"א בו הם מבטלים את הקידושין בטענת "מקח
פולמוסים
קידושין בביטוקוין? פדיון הבן בביטקוין? האם מטבע זה נחשב למטבע לפי דיני התורה? אולם הביטקוין, אינו דומה לאף סוג של מטבע משנים עברו, המשיכו לקרוא
הידעת!, פולמוסים

קיום חתונה יהודית מסורתית בישראל, מחייב לעמוד בכמה מנהגים מובחנים. חלקם ידועים ברחבי העולם בחוגים יהודיים, ואחרים פחות מוכרים מחוץ לישראל. אם אתם שואפים להיות אחד מאותם רבנים העומד מתחת

מבחני הסמכה