מה כדאי מוהל רופא או מוהל מוסמך מטעם הרבנות?

בשעה טובה נולד תינוק זכר, וזה הזמן להכנות לקראת הברית כאן מגיעה ההתלבטות. במי לבחור? מוהל רופא או מוהל מוסמך? ננסה להסביר מעט על אודות שתי האפשרויות
מוהל רופא או מוהל מוסמך

כשאנחנו ההורים מוסרים את בננו לברית, אנחנו רוצים להיות סמוכים ורגועים' כי מי שיבצע את המילה יהיה אדם ברמה הכי מקצועית. בקי במלאכתו ומבין היטב גם את ההיבטים הרפואיים של התהליך לכל ארכו. כאן מגיעה ההתלבטות. במי לבחור? מוהל רופא או מוהל מוסמך? ננסה להסביר מעט על אודות שתי האפשרויות. כדי להקל עליכם את קבלת ההחלטה.

האחריות ההורית

על כתפי ההורים מוטלת האחריות לדאוג לשלום העולל שזה עתה הגיע לעולם. החששות שלנו לקראת אירוע הברית מובנים בהחלט. אנחנו רוצים להיות בטוחים שהחלטנו נכון והמילה תיעשה בשיא המקצועיות עם מינימום כאב וצער לתינוק.

חשוב להבין כי לא כל מי שיודע למול מקבל מיד את האישור לאחוז בכלי המילה ולבצע בריתות מילה. ישנה וועדה מיוחדת שהיא זו שמסמיכה את המוהלים (ראו הוועדה לפיקוח על מוהלים). ורק מי שאכן מקבל את הרישיון ואת ההסמכה דרכם, יכול להיכנס לרשימת המוהלים המוסמכים. אליהם תוכלו לפנות לצורך ביצוע ברית מילה.

הוועדה מורכבת משני משרדים שונים. יש בה נציגים מטעם משרד הבריאות וכך גם נציגים מטעם הרבנות הראשית. ברור אם כן שכל מוהל שרוצה להיכנס לרשימת המוהלים. אמור ללמוד היטב את כל ההיבטים הקשורים למילה שזה כולל הן את ההיבט הרפואי והן את ההיבט ההלכתי. כך שרק אם הוא אכן עמד במבחנים והוכיח שליטה מלאה בכל מה שעשוי להיות קשור לברית מילה. הרי שהוא יוכל לצאת לדרך ולעסוק במקצוע המוהלות.

רופא שהוא מוהל

יש היום הרבה רופאים שמוכנים לבצע את ברית המילה. השאלה היא אם יש בכלל עניין בזה? האם הרופא הוא טוב יותר מהמוהל? אז ברור שאנחנו תמיד סומכים יותר על רופא שיש לו תעודה. והחלוק הלבן מעניק לו מראה הרבה יותר מוסמך ורשמי.

אף על פי כן חשוב לדעת כי רופא אורולוג מומחה ככל שיהיה, לרוב לא תהיה לו הפרקטיקה בביצוע בריתות. זה לא התחום בו הוא עוסק ביום יום. ועל כן הוא יהיה גם פחות מיומן בביצוע ברית המילה. הוסיפו על זה את העובדה כי במקרים רבים ברית מילה של רופא ייעשה בחדר ניתוח מה שימנע ממכם להשתתף במעמד. ברור שמדובר כאן בטקס שיהיה הרבה פחות מסורתי והרבה יותר הליך רפואי. המשיכו לקרוא על רופא מוהל.

אפשר לסמוך על מוהל מוסמך!

אז כפי שכבר תארנו לעיל את תהליך הלמידה של המוהל המוסמך, מדובר בהחלט באיש מקצוע שניתן לסמוך עליו. הוא למד היטב את כל הנושא מכל היבטיו, ועבר בהצלחה קורס מוהלים מוסמכים. הוא התנסה בביצוע בריתות ולא לחינם הוא קבל את התואר מוהל מוסמך.

המוהל המוסמך יוכל עם הזמן להתקדם לתואר מוהל מומחה לאחר שיצבור עוד ניסיון בביצוע בריתות מילה. כך שאם אתם רוצים תוכלו תמיד לחפש מוהל מומחה. ובהחלט להיות רגועים שעשיתם את הטוב ביותר עבור התינוק שלכם.

מידע נוסף להורים לקראת הברית מילה:

אולי תרצה לחזור לחלק מסוים במאמר?
פרטי המחבר
מכון עליה
מכון עליה
'מכון עליה' הנה מכללה המפיקה אלפי קורסים תורניים בנושאים: קורס הכשרת שוחטים, הכשרת מוהלים מוסמכים, הכשרת סופרי סת"ם, הכשרת רב מקדש בחופה והכשרת משגיחי כשרות ועוד המון סוגים שונים של קורסים בכל רחבי הארץ ובעולם.

השאר תגובה

מאמרים נוספים על ברית מילה
כלי נגישות
עדכוני המכון
העדכון האחרון מאת מכון עליה
ספר הכשרות הלכה למעשה – בהוצאת מכון עליה

הספר המבוקש ׳ספר הכשרות הלכה למעשה׳ יצא לאור במהדורה חדשה תשפ"ג. עם מלא הוספות ונספחים, כמו נספח על משקאות חריפים, ומראה מקומות.

ספר הכשרות הלכה למעשה
שנה טובה