פרוספקט טוען רבני

גלו את עולם ההלכה ממקום קצת אחר: קורס טוען רבני מקיף, עם שאלות ותשובות שיעזרו לכם להבין את כל היסודות והפרטים של המקצוע. הצטרפו למסע לימוד שמפרט את הדרך להפוך לטוען רבני מוצלח.
טוען רבני

'טוען רבני' הוא תפקיד תורני ומכובד שיכול לפרנס בכבוד ממש מבלי לצאת מעולמה של תורה. הנקודה הייחודית ביותר בתחום הוא, שמצד אחד ה'טוען' הוא אדם תורני ששקוע בעולמה של תורה ולומד ומתמצא בדיני התורה, ומאידך הוא גם 'עצמאי' שיכול לנווט את דרכיו וזמני הפעילות שלו באופן שלא יפגעו בסדריו ועיסוקיו הרגילים.

לאדם שאינו מהתחום יש הרבה שאלות , איך זה עובד, כמה זה נצרך, כמה מרוויחים, וכמובן איך צורת הלמידה, כמה זמן וכדו'.. השתדלנו להעלות את כל המידע לפניכם בצורה ברורה.

מה זה טוען רבני?

טוען רבני הוא אדם שמייצג צד מסוים בבתי הדין בדומה לעו"ד שמייצג צד מסוים בבתי המשפט להבדיל.

האם יש ביקוש לטוענים רבניים?

באופן הברור ביותר, כן!

טוען רבני הוא כוח שנצרך באופן ממשי בבתי הדין, הן כלפי בעלי הדין והן כלפי הדיינים.

הטוען רבני אובייקטיבי, מכיר, ממוקד, ת"ח, ויודע. הוא טוען בקור רוח וללא אמוציות, הוא ממקד את הטענות ומקצר את הדיון, ומרוויח זמן, כסף, ועצבים לכל הצדדים.

האם השוק לא מוצף?

התשובה היא באופן חד וברור, לא!

מספר הרשיונות לטוענים רבניים מועט ביותר, והוא אפסי באופן יחסי למספר הרשיונות לעו"ד בבתי משפט. מה גם שחלקם מבעלי הרשיונות לא מתעסקים עם זה בפועל, כך שבפועל שולטים בשוק טוענים מועטים ממש, שמטבע הדברים המציאות מאפשרת להם שלא יהיו מוכרחים להשקיע כראוי… כך שהשוק צמא מאוד לטוענים חדשים, רעננים, ומקצועיים.

ממה טוען רבני יכול להרוויח?

טוען רבני יכול להרוויח הן מליווי לבתי הדין, הן מפגישות יעוץ והכנה, והן מעריכת הסכמים שתואמים דין תורה.

כמה טוען רבני מרוויח?

זו השאלה הבוערת והמעניינת ביותר בתחום.

והתשובה היא כזו: טוען רבני יושב על תפקיד ייחודי שיכול להניב המון המון כסף, כך שמספיק תיק אחד של אבהע"ז או סיכסוך בנייה לחודש, כדי להרוויח עשרות אלפי ש"ח עם מעט שעות עבודה. אבל כמה הוא ירוויח בפועל, תלוי בו עצמו – כמה הוא משקיע, מפרסם, ומתמסר, כיון שהוא 'עצמאי' לכל דבר ועניין.

האם טו"ר שייך לבתי דין הפרטיים והאם מרוויחים שם?

כאן ישנה הפתעה גדולה, שבשנים האחרונות נהיה ביקוש אדיר מצד הדיינים לטוענים טובים וישיבתיים, כדי לחסוך טענות רגשיות ולמקד ולקצר את הדיונים, כך שבתי דין הפרטיים מציעים נישה חדשה שהיתה עזובה לטוענים שמוכשרים ומתאימים לייצג שם. הרווחים שם גבוהים בהחלט במיוחד כשמדובר על הדיונים המצויים בסכסוכי בנייה והשקעות, וכן על פגישות יעוץ, ועריכת וליווי חוזים מורכבים כמו 'טאבו משותף' ועוד, שאינם יכולים להיעשות מבחינה חוקית ע"י עו"ד.

מה נצרך כדי להיות טוען רבני?

כדי להיות טוען רבני בבתי הדין הרבניים שדנים בדיני גירושין ואבן העזר, צריך לקבל רישיון של טוען רבני ממנהל בתי הדין. כדי לקבל רישיון יש להירשם למבחני מנהל בתי הדין ולהיבחן במועדים הקבועים את ששת המבחנים. החומר שנצרך למבחנים וכל הפרטים נמצאים באתר מנהל בתי הדין. יש לציין שלמנהל בתי הדין יש תנאי סף כדי להתקבל כמו עבר ישיבתי וכדו'. עקרונית ניתן לעבור את כל התהליך לבד וללא קורס מיוחד. אולם קורס טוב יכול לזרז ולדייק את התהליך.

כדי להיות טוען רבני בבתי הדין הפרטיים שדנים בענייני חושן משפט [כמו סכסוכי שכנים בנייה וכדו'], אין צורך ברישיון. אולם כדי שתהיה משמעות והצלחה ל'טוען' הוא חייב ללמוד טוב יסודות רבים בחושן משפט, ולעבור שימוש קפדני ויסודי על כל הנושאים והמקובלויות של בתי הדין הפרטיים בימינו. תהליך זה חייב להיות מודרך ומונחה על ידי רב מומחה עם ידע רב וניסיון פרקטי ומעשי מתוך בתי הדין.

טוען רבני הוא גם מגשר ובורר?

עקרונית טען רבני אינו מגשר ואינו בורר אלא אם כן הוא ילמד את זה. במכון עלייה מתמקדים בלמידה גם בחלק של בוררות וגישור, ומקבלים תעודה על כך ממכון עליה.

למה ללמוד דווקא במכון עלייה?

מכון עלייה שם לנגד עיניו להעמיד 'טוענים רבניים מעשיים' ולא רק להכין תלמידים למבחנים… לצורך כך נוצר שיתוף פעולה עם מרכז 'אבן הטוען' בראשות הרב מיכאל חיים רוטמן שידיו רב לו בשימוש בבתי הדין, הן מהצד של הטוענות והן מהצד של הבוררות והדיינות, כך שכל השיעורים הפרונטליים השבועיים מתעסקים אך ורק בפרקטיקה המעשית, הן בסדרות של כל הנושאים שמתדיינים בבתי הדין הרבניים והפרטיים בפועל לפי השפה המעשית שלהם, הן בלמידה של עשרות תיקים אמיתיים, והן בסימולציות, תרגולים, ומצגות ייחודיות.

עיקר שימת הלב בקורסים שלנו היא ליצור ולהעמיד טוענים בפועל, ואת חלק ההכנה למבחנים התלמידים לומדים באופן עצמאי עם סיכומים, סרטונים, ושיעורים ייחודיים על כל סעיף וסעיף.

מה המעלות של מכון עלייה בקורס טו"ר?

· הכשרת 'טוען רבני' לבתי הדין הפרטיים, כולל לימוד עשרות נושאים יסודיים בחושן משפט שאינם נכללים בחומר של מנהל בתי הדין.

· שימת דגש על פרקטיקה מעשית ותירגום של השולחן ערוך לכל הנושאים שמצויים בבתי הדין, כולל חווית דיונים ולמידת תיקים אמיתיים.

· הפרדה בין החלק של המבחנים לחלק של הפרקטיקה כך שניתן לרכוש חלק אחד בלבד במחיר מוזל ממש.

· החלק של הפרקטיקה מתאים גם לטוענים ודיינים שכבר בעלי רישיון כדי לייעל את היכולות שלהם בהרבה.

· הלימוד וההכנה למבחנים בלימוד עצמי כל אחד בביתו ובזמן שאהוב עליו ומסתדר לו.

אולי תרצה לחזור לחלק מסוים במאמר?
פרטי המחבר
מכון עליה
מכון עליה
'מכון עליה' הנה מכללה המפיקה אלפי קורסים תורניים בנושאים: קורס הכשרת שוחטים, הכשרת מוהלים מוסמכים, הכשרת סופרי סת"ם, הכשרת רב מקדש בחופה והכשרת משגיחי כשרות ועוד המון סוגים שונים של קורסים בכל רחבי הארץ ובעולם.

השאר תגובה

מאמרים נוספים כללי
כלי נגישות
עדכוני המכון
העדכון האחרון מאת מכון עליה
נפתחה קבוצת וואטסאפ לסופרי סת״ם

אם אתם סופרי סת״ם ואתם מעוניינים למכור את המוצרים שלכם, תוכלו לעשות את זה בקבוצת הוואטסאפ הזאת.

גם אם אתם מעוניינים לרכוש תשמישי קדושה מסופרי סת״ם ישירות תוכלו לעשות זאת בקבוצת הוואטסאפ הזאת.

שנה טובה