הכרעות הלכתיות על פי DNA

DNA

D.N.A

לפני מספר שנים (2015) התגלה במחקר שהתבצע בטכניון בחיפה גילוי מדעי מדהים, שישנו גן מסוים שנמצא אצל עדות בני אשכנז שמגיע מצד האמא, וישנו אצל יהודים בפער של כפול 328 אצל יהודים מאשר אצל גויים.

ונשאלת השאלה האם ניתן לסמוך על זה מבחינה הלכתית, כלומר האם כשיבוא לפנינו אדם שנסתפק על יהדותו האם מחמת העובדה שיש לו גן זה נקבע שאדם זה יהודי.

והנה נושא זה תלוי בשאלה הכללית האם סומכים על D.N.A . שעוד חזון למועד לכתוב בנושא.

ונסכם בקצרה את הדעות שמצד אחד דעת מרנן הגר”ש וואזנר והגר”נ קרליץ זצ”ל דאין סומכין על D.N.A . לא בממונות ולא בעגונות, אלא רק לעניין זיהוי מת וקבורה ואבלות.

ומאידך גיסא הדעה הקיצונית השנייה היא דעת הגר”מ שטרנבוך והגרז”נ גולדברג שליט”א שדנ”א הוי בירור ודאי ומוציאים על פי זה ממון וקובעים ממזרות ומתירים עגונות.

תוצאת תמונה עבור DNA דם

ואילו דעת מרנן הגרי”ש אלישיב והגר”ע יוסף זצ”ל דלגבי ממונות אין זה מועיל, ואילו להתיר עגונות הרי זה מועיל.

אך לגבי שאלתנו יש לשאול היאך לאותם גוים, יש את הגן היהודי, שהרי מאמא יהודיה לא יכול לצאת גוי, וכולם יצאו מאמא אחת, ולא מסתבר שזו הייתה אמא גויה שצאצאיה התגיירו, דלא מסתבר שכל כך הרבה מעם ישראל הם גרים, ובפרט שלא ידוע על גירות נפוצה בארצות אשכנז.

ויתירה מזו, הרי אחוז היהודים בעולם הוא אחד לאלף, ואם כן ישנם יותר נושאי גן גויים מאשר יהודים, דאמנם באחוזים יש פי 328 יהודים בעלי הגן, אבל יש פי אלף גויים.

ודוגמא לדבר, אם נאמר שאין הבדל באנגלית בין שפת אם לשפה שנייה, אם כן רוב האמריקאים דוברי אנגלית, אולם רוב דוברי האנגלית אינם אמריקאים, וא”כ כשיבוא לפנינו אדם שנסתפק אם הוא אמריקאי, לא נוכל להכריע שהוא אמריקאי על סמך ידיעת השפה האנגלית.

ועל כן נראה שלא ניתן להסתמך על זה. וראה בכל זה בספר בירורי יהדות לאור מחקרים גנטיים של הרב ישראל בירנבאום שליט”א והרב זאב ליטקה שליט”א.

פרטי המחבר
מכון עליה
מכון עליה
'מכון עליה' הנה מכללה המפיקה אלפי קורסים תורניים בנושאים: קורס הכשרת שוחטים, הכשרת מוהלים מוסמכים, הכשרת סופרי סת"ם, הכשרת רב מקדש בחופה והכשרת משגיחי כשרות ועוד המון סוגים שונים של קורסים בכל רחבי הארץ ובעולם.

השאר תגובה

מאמרים נוספים כללי
סיפור מרגש ומפעים שהגיע למערכת … שלח לחמך על פני המים….השבוע הגיע למערכת סיפור נפלא ומעורר התפעלות על אמונה תמימה.השבוע התקשר למערכת המכון תלמיד…
מעלין בקודש במכון עליה
רוצה לעלות במעלות ההצלחה ולהגיע לפרנסה בשפע?

אנו מזמינים אותך לבית המדרש מהלכה למעשה!
'מכון עליה' המכון המוביל והמוכר בארץ ובעולם לעיסוק במקצועות קודש, מעל 30,000 בוגרים!

בחר במקצוע המתאים לך מתוך מגוון רחב של קורסים.

הקורסים הבאים נפתחים בקרוב
שריין מקום גם עבורך!
עדכוני המכון
העדכון האחרון מאת מכון עליה
החנות הדיגיטלית למוצרי קדושה

אנו מזמינים אתכם לבקר בחנות הדיגיטלית 'לומדים שופס' בשיתוף העמותה 'לומדים בעליה'. אצלנו תוכלו לרכוש ציוד לסופרי סת"ם, ציוד לשוחט ולמוהל. במחירים הטובים ביותר, ובאיכות הגבוהה ביותר.

לחצו על הקישור ↓
לומדים שופס – החנות למוצרי קדושה »