בית מדרש גבוה להלכה ומעשה

הכרעות הלכתיות על פי DNA

D.N.A

לפני מספר שנים (2015) התגלה במחקר שהתבצע בטכניון בחיפה גילוי מדעי מדהים, שישנו גן מסוים שנמצא אצל עדות בני אשכנז שמגיע מצד האמא, וישנו אצל יהודים בפער של כפול 328 אצל יהודים מאשר אצל גויים.

ונשאלת השאלה האם ניתן לסמוך על זה מבחינה הלכתית, כלומר האם כשיבוא לפנינו אדם שנסתפק על יהדותו האם מחמת העובדה שיש לו גן זה נקבע שאדם זה יהודי.

והנה נושא זה תלוי בשאלה הכללית האם סומכים על D.N.A . שעוד חזון למועד לכתוב בנושא.

ונסכם בקצרה את הדעות שמצד אחד דעת מרנן הגר”ש וואזנר והגר”נ קרליץ זצ”ל דאין סומכין על D.N.A . לא בממונות ולא בעגונות, אלא רק לעניין זיהוי מת וקבורה ואבלות.

ומאידך גיסא הדעה הקיצונית השנייה היא דעת הגר”מ שטרנבוך והגרז”נ גולדברג שליט”א שדנ”א הוי בירור ודאי ומוציאים על פי זה ממון וקובעים ממזרות ומתירים עגונות.

תוצאת תמונה עבור DNA דם

ואילו דעת מרנן הגרי”ש אלישיב והגר”ע יוסף זצ”ל דלגבי ממונות אין זה מועיל, ואילו להתיר עגונות הרי זה מועיל.

אך לגבי שאלתנו יש לשאול היאך לאותם גוים, יש את הגן היהודי, שהרי מאמא יהודיה לא יכול לצאת גוי, וכולם יצאו מאמא אחת, ולא מסתבר שזו הייתה אמא גויה שצאצאיה התגיירו, דלא מסתבר שכל כך הרבה מעם ישראל הם גרים, ובפרט שלא ידוע על גירות נפוצה בארצות אשכנז.

ויתירה מזו, הרי אחוז היהודים בעולם הוא אחד לאלף, ואם כן ישנם יותר נושאי גן גויים מאשר יהודים, דאמנם באחוזים יש פי 328 יהודים בעלי הגן, אבל יש פי אלף גויים.

ודוגמא לדבר, אם נאמר שאין הבדל באנגלית בין שפת אם לשפה שנייה, אם כן רוב האמריקאים דוברי אנגלית, אולם רוב דוברי האנגלית אינם אמריקאים, וא”כ כשיבוא לפנינו אדם שנסתפק אם הוא אמריקאי, לא נוכל להכריע שהוא אמריקאי על סמך ידיעת השפה האנגלית.

ועל כן נראה שלא ניתן להסתמך על זה. וראה בכל זה בספר בירורי יהדות לאור מחקרים גנטיים של הרב ישראל בירנבאום שליט”א והרב זאב ליטקה שליט”א.

השאר תגובה

פינת 'הידעת!'

עדכונים חדשות והגיגים הלכתיים שלא כדאי לפספס, מעניין מאוד!
חדש באתר!
עדכונים נוספים
הידעת!
הרב רפאל שוורץ

כתיבה על גוויל

הרב דוד צדוק שליט"א רב מושבים אורה ועמינדב וסופר סת"ם מומחה כל סופר בר בי רב דחד יומא מכיר את המושג ההלכתי "מוקף גויל" שפירושו

קרא עוד »
הידעת!
הרב רפאל שוורץ

זהירות מביצי זבובים!

השארת אוכל בצורה מגולה, חוץ מעניין ההגייני, נגרם גם בעיות הלכתיות . בתמונה רואים שני הטלות של זבוב ירוק על דגים מבושלים,  לבשר דגים (גם

קרא עוד »
חושב להירשם?
עכשיו זה הזמן המתאים!

אנו במכון עליה מאמינים בך והחלטנו להעניק לך את כל הציוד המקצועי הנדרש לעבודה בפועל במתנה!
לך נשאר רק ללמוד.
מהר להירשם המתנות הם לזמן מוגבל!

ערכת שוחט מהודרת

בשווי 1,900₪ במתנה
למשתתפים בקורס שחיטה

שולחן מקצועי וערכת סופרים

בשווי 1,750₪ במתנה
למשתתפים בקורס סופרי סת"ם

תיק כלי מילה מהודר למוהל

בשווי 1,850₪ במתנה
למשתתפים בקורס מוהלים

שולחן אור וספרי לימוד

בשווי 400₪ במתנה
למשתתפים בקורס משגיחי כשרות
ימים
שעות
דקות
שניות
הרשמה לקורסים לחרדים