הוועדה לפיקוח על מוהלים

מה תפקידה של הוועדה לפיקוח על מוהלים? בשנת הוקמה 2018 הוועדה הזו עם נציגים מטעם הרבנות הראשית לישראל. שתפקידה העקרי לפקח על המוהלים, המשיכו לקרוא.
הוועדה לפיקוח על מוהלים

בכל יום נערכים בישראל מאות ואלפי בריתות. ברוך השם כולם עוברים בשלום והתינוק מחלים במהירות. עם זאת לא נוכל להתעלם מהסיכונים השונים שבכל זאת קיימים בקיום ברית כאשר מדובר במקרים של אחד לעשרות אלפים. על פי נתונים שהתקבלו ממשרד הבריאות עולה כי המקרים בהם היו סיבוכים הם כאלה שנערכו על ידי מוהלים שאינם מוסמכים מטעם הוועדה לפיקוח על מוהלים.

בגלל שאין באמת חוקים המחייבים מוהל לקבל הסמכה ורישיון מסודרים לעריכת ברית מילה. הוקמה בשנת 2018 הוועדה הבין משרדית שתפקידה לתת מענה בנקודה הזו. הוועדה מורכבת מנציגים מטעם הרבנות הראשית לישראל שעובדים יחד עם נציגים מטעם משרד הבריאות וזאת על מנת לפקח אחר המוהלים הנכנסים לשוק ולוודא כי אכן מדובר באנשי מקצוע שיודעים היטב את תפקידם ומודעים לגודל האחריות המוטלת על כתפיהם.

מה תפקידה של הוועדה לפיקוח על מוהלים?

 • עריכת מבחנים למוהלים והסמכת מוהלים לתואר 'מוהל מוסמך'.
 • עריכת בחינות והסמכת מוהלים מוסמכים לתואר – 'מוהלים מומחים'.
 • חידוש תעודות הסמכה למוהלים.
 • הסמכת מוהלים למבוגרים.
 • פיקוח מתמיד אחר עבודת המוהלים על פי קביעות הוועדה.
 • בדיקת תלונות שמתקבלות על מוהלים. (מבחינה רפואית, מקצועית, הלכתית ואתית)
 • קביעת נהלים והנחיות למוהלים.
 • נקיטת צעדים נגד מוהלים שלא פועלים על פי נהלי הוועדה כולל שלילת ההסמכה.
 • מפגשי ריענון נהלים וקיום ימי עיון ארציים למוהלים.
 • קיום קורסים שונים למוהלים.
 • פרסום מידע לציבור בהקשר לפעילויות הוועדה.

מי יכול לשמש כמוהל?

כדי לקבל תואר מוהל מוסמך, אמור המוהל דבר ראשון ללמוד קורס יסודי ומסודר של כל הלכות מילה, לרכוש פרקטיקה ולקבל מידע רפואי נרחב בתחום. הוא אמור להתנסות בפועל ולרכוש ידע מעשי. מלבד זאת הוא חייב להיות אדם שומר תורה ומצוות. מלבד זאת:

 • הוא אמור לגשת אל הוועדה עם תעודה המעידה שהוא למד את מלאכת המילה. תעודה שקבל ממוהל מוסמך או כל מקום לימודים אחר שראוי ללמד את התחום הזה של מילה. התעודה אמורה לכלול פירוט של מספר בריתו שהוא ערך באופן חלקי ומלא. כמו כן אמור להיות פירוט לגבי יחסו מול ההורים, הציבור ובאופן כללי לגבי הופעתו.
 • עליו להציג המלצה מרב המכיר אותו ומאשר כי הוא אכן ראוי לשמש כמוהל בשל אופיו, הנהגותיו והשתייכותו הדתית.
 • עליו להציג אישור רפואי שהתקבל מרופא המעיד כי הוא בריא וכשיר לביצוע בריתות מילה, כמו כן אישור שקבל את כל החיסונים הנדרשים לצהבת מסוג B.
 • עליו להגיש אישור מאופטומטריסט כי ביצע בדיקת עיניים ואין בעיה שעלולה לפגוע במלאכתו.

לקרוא יותר על מי ראשי להיות מוהל מוסמך מטעם ההלכה

תעודת ההסמכה

מוהל שעמד בבחינה וכלי המילה שבידיו נמצאו ראויים והוא עומד בכל הקריטריונים הנדרשים יכול לקבל את תעודת ההסמכה. על התעודה מופיע מספר ההסמכה, תג זיהוי ותמונה.

תוקף התעודה שנה אחת ויש לחדשה לאחר מכן.

עם מתן התעודה נוסף שמו לרשימת המוהלים המוסמכים באתר של הרבנות הראשית.

לימודי מוהלים מוסמכים

אם אתם מעוניינים לעסוק במלאכת קודש זו, ולהכניס את תינוקות של עם ישראל בבריתו של אברהם אבינו. אנו מזמינים אתכם לקרוא עם הקורס המקיף שלנו במכון עליה. בקורס זה תלמדו להיות מוהלים מוסמכים ותקבלו את כל התעודות הנדרשות, בנוסף תרשמו בוועדה לפיקוח על מוהלים. למידע נוסף על קורס מוהלים לחצו כאן.

אולי תרצה לחזור לחלק מסוים במאמר?

פרטי המחבר

Picture of מכון עליה
מכון עליה
'מכון עליה' הנה מכללה המפיקה אלפי קורסים תורניים בנושאים: קורס הכשרת שוחטים, הכשרת מוהלים מוסמכים, הכשרת סופרי סת"ם, הכשרת רב מקדש בחופה והכשרת משגיחי כשרות ועוד המון סוגים שונים של קורסים בכל רחבי הארץ ובעולם.

השאר תגובה

מאמרים נוספים על ברית מילה

מה הדין במילה לתינוק שנולד בזמן הקורונה או במלחמה בלא יכולת להזמין לו מוהל מחוץ לעיר, האם ניתן לבצע את הברית בזמן? או שצריך לדחות אותה? מאמר מאמר מאת הרב
ברית מילה, מוהלים, קורס מילה

מהגאון הגדול רבי עמרם פריד שליט"א הלכות ברית מילה זמן ברית מילה זמן המילה הוא ביום השמיני ללידה מהנץ החמה, וכל היום כשר למילה, אלא שזריזין מקדימין למצוה.ולכן אין לעכב

בחירת סנדק בברית מילה היא תהליך שמשלב כבוד, מסורת והקדשת קשרים משפחתיים או חברתיים. מה תפקידו? ואיך לבחור את הסנדק המתאים ביותר? המשיכו לקרוא
מדריכים
מה זה ברית יצחק? מה עושים בברית יצחק? למה עושים את זה והאם זה קשור לברית המילה? על כך ועוד, תוכלו לקרוא במאמר שלפניכם וגם להוריד את סדר הברית.
מדריכים
במאמר הזה נדבר על ברית לתינוק שנולד פג, לפי ההלכה: מתי עושים ברית מילה לפג? מה ההגדרה של תינוק פג? מתי צריך לדחות את הברית מילה?
מדריכים
בן נולד! מזל טוב! כעת עליכם להתחיל להיערך לקראת הברית מילה. אחד הדברים הבסיסיים שמופיעים ברשימה היא כרית לברית המילה. מה היא הכרית? ולמה צריך? המשיכו לקרוא
מדריכים