בהכנסת ספר תורה הגר"ח קנייבסקי כותב דווקא את האות יו"ד, מה הסיבה?

הרב קנייבסקי

למה בהכנסת ס"ת הגר"ח קנייבסקי שליט"א כותב דווקא את האות יו"ד? ואילו הגראי"ל שטיינמן זצ"ל היה מקפיד לא לכתוב את האות יו"ד!

שמעתי שמרן שר התורה הגר"ח קניבסקי שליט"א שמביאים לפניו לכתוב אות בספר תורה, כותב רק את האות י'.

ואילו מרן ראש הישיבה הגראי"ל שטיינמן זצ"ל כותב את כל אותיות מלבד האות י'.

ושמעתי לבאר שכידוע כתיבת האותיות בהכנסת ס"ת, אינה כתיבה אלא מילוי האות, כלומר שהסופר כותב את המסגרות, והרבנים ממלאים את הפנימיות של האות, ועל כן באות י' זוהי כתיבה, כיון שאף נקודת המילוי יש לה משמעות של האות י'.

אולם באות ד' למשל עיקר האות ד' נעשתה כבר ע"י הסופר, והרבנים רק ממלאים את התוכן הפנימי, ועל כן הגר"ח קניבסקי מקפיד לכתוב את האות י', כיוון שבכך לדעתו מתקיימת מצוות כתיבת האותיות בהידור רב.

ואילו מרן הגראי"ל זצ"ל אינו חולק עליו בזה, אלא שכידוע הגראי"ל היה שולט בב' ידיו, [ועל כן אף היה נוהג להניח תפילין על יד ימין לכמה רגעים לאחר תפילת שחרית] ואם כן הוא פסול לכתיבה ביד ימין, ועל כן כותב את שאר האותיות, משום שכיוון שאין זה כתיבה אינו פוסל בעשייה זו, ומכל מקום יש עניין כל שהוא בכתיבה זו, והדברים נפלאים.

פרטי המחבר
מכון עליה
מכון עליה
'מכון עליה' הנה מכללה המפיקה אלפי קורסים תורניים בנושאים: קורס הכשרת שוחטים, הכשרת מוהלים מוסמכים, הכשרת סופרי סת"ם, הכשרת רב מקדש בחופה והכשרת משגיחי כשרות ועוד המון סוגים שונים של קורסים בכל רחבי הארץ ובעולם.

השאר תגובה

מאמרים נוספים על כתיבת סת"ם
המדריך לרכישת  תפילין: רבים הם האבות שבנם בכורם מתקרב לגיל מצוות,  ולא בקיאים בדרך ובצורה שבו ירכשו לבנם את התפילין בפעם הראשונה , אז…
מצוות תפילין אחת ממצוות החשובות ביהדות כל נער מגיל בר מצווה מחויב בהנחת תפילין, מצוותה כל היום, אך היום נוהגים להניח רק בתפילת שחרית…
האם העבודה כסופר סת"ם כעבודה עיקרית כדאית ? האם כהכנסה צדדית ? הרב רפאל שוורץ עושה לכם סדר במספרים! לעבוד כסופר סת"ם הינה עבודה…
עדכוני המכון
העדכון האחרון מאת מכון עליה
מבצע מתעלים ועולים!

לכבוד זמן חורף במכון עליה יוצאים במבצע מתעלים ועולים!

ל- 500 המקדימים להירשם לאחד מהקורסים התורניים שלנו. חופשה זוגית יוקרתית במתנה! במלון 'ליטוב' צמוד לכותל המערבי.

למידע נוסף על המבצע לחץ כאן «