בהכנסת ספר תורה הגר"ח קנייבסקי כותב דווקא את האות יו"ד, מה הסיבה?

הרב קנייבסקי

למה בהכנסת ס"ת הגר"ח קנייבסקי שליט"א כותב דווקא את האות יו"ד? ואילו הגראי"ל שטיינמן זצ"ל היה מקפיד לא לכתוב את האות יו"ד!

שמעתי שמרן שר התורה הגר"ח קניבסקי שליט"א שמביאים לפניו לכתוב אות בספר תורה, כותב רק את האות י'.

ואילו מרן ראש הישיבה הגראי"ל שטיינמן זצ"ל כותב את כל אותיות מלבד האות י'.

ושמעתי לבאר שכידוע כתיבת האותיות בהכנסת ס"ת, אינה כתיבה אלא מילוי האות, כלומר שהסופר כותב את המסגרות, והרבנים ממלאים את הפנימיות של האות, ועל כן באות י' זוהי כתיבה, כיון שאף נקודת המילוי יש לה משמעות של האות י'.

אולם באות ד' למשל עיקר האות ד' נעשתה כבר ע"י הסופר, והרבנים רק ממלאים את התוכן הפנימי, ועל כן הגר"ח קניבסקי מקפיד לכתוב את האות י', כיוון שבכך לדעתו מתקיימת מצוות כתיבת האותיות בהידור רב.

ואילו מרן הגראי"ל זצ"ל אינו חולק עליו בזה, אלא שכידוע הגראי"ל היה שולט בב' ידיו, [ועל כן אף היה נוהג להניח תפילין על יד ימין לכמה רגעים לאחר תפילת שחרית] ואם כן הוא פסול לכתיבה ביד ימין, ועל כן כותב את שאר האותיות, משום שכיוון שאין זה כתיבה אינו פוסל בעשייה זו, ומכל מקום יש עניין כל שהוא בכתיבה זו, והדברים נפלאים.

פרטי המחבר
מכון עליה
מכון עליה
'מכון עליה' הנה מכללה המפיקה אלפי קורסים תורניים בנושאים: קורס הכשרת שוחטים, הכשרת מוהלים מוסמכים, הכשרת סופרי סת"ם, הכשרת רב מקדש בחופה והכשרת משגיחי כשרות ועוד המון סוגים שונים של קורסים בכל רחבי הארץ ובעולם.

השאר תגובה

מאמרים נוספים על כתיבת סת"ם
המדריך לרכישת  תפילין: רבים הם האבות שבנם בכורם מתקרב לגיל מצוות,  ולא בקיאים בדרך ובצורה שבו ירכשו לבנם את התפילין בפעם הראשונה , אז…
כלי נגישות
עדכוני המכון
העדכון האחרון מאת מכון עליה
לקיים בנו חכמי ישראל:
הרב יצחק כהן

אנא הרבו בתפילות ותחנונים לרפואתו השלמה של רבה של שכונת שמואל הנביא בירושלים הגה"צ הרב יצחק כהן שליט"א. שעובר היום הליך רפואי מורכב בחו"ל וזקוק לרחמי שמים מרובים.
היום יתקיימו עצרות ותפילות בכמה מוקדים ברחבי הארץ ע"פ הוראת ר"י פורת יוסף הגאון הגדול רבי משה צדקה שליט"א והראשון לציון הגאון הגדול רבי יצחק יוסף שליט"א תתקיים עצרת תפילה ואמירת סליחות עם הגאון הגדול הרב ראובן אלבז שליט"א בבית כנסת המרכזי ברחוב שמעון הצדיק שכונת שמואל הנביא בשעה 17:00
שמו לתפילה: רבי יצחק בן ימנה